S cenami kryptoměn se dál vesele manipuluje, říká profesionální obchodník

Ilan Sterk, šéf obchodování v Orb Group, analyzoval velké cenové pohyby bitcoinu, a dospěl k závěru, že jsou uměle vyvolané.

Kryptoměny jsou dlouhodobě velmi volatilní, ale i tak dokážou zaskočit prudkými pohyby v řádu procent až desítek procent během pár desítek minut. A přesně na takové se Sterk ve své analýze zaměřil.

Zjistil, že těmto prudkým pohybům předcházejí velké transfery bitcoinu na přední kryptoměnové burzy a velké obchody bitcoinových derivátů (termínové kontrakty, rozdílové kontrakty, opce).

„Podle důkazů v mé analýze je mnoho případů, které lze podezírat z manipulace,“ uvedl pro Finance Magnates.

Podle Sterna s cenami manipulují velcí hráči, kteří vlastní velké objemy bitcoinů. Pošlou své bitcoiny na kryptoměnové burzy, poté otevřou pozice na derivátových trzích a na závěr zajistí požadovaný posun ceny na spotovém trhu přímo na burze.

Dělají to podle něj mnohdy i za cenu toho, že na spotových obchodech, jejichž prostřednictvím posouvají cenu, prodělají. Protože na derivátových obchodech využívají pákový efekt, který jim zajistí celkový zisk. Na tyto manipulace pochopitelně doplácejí malí investoři, jejichž obchodní pozice jsou při takových cenových skocích masivně likvidovány.

Manipulátoři dle jeho závěrů využívají skutečnosti, že kryptoměny stále jsou relativně málo likvidní, takže není třeba obrovských objemů obchodů, aby došlo k významné změně ceny.

Jako příklady uvedl 12% pokles bitcoinu během 30 minut dne 2. 8. 2020, 8% pokles bitcoinu 11. 5. 2020 a 40% pokles bitcoinu 12. 3. 2020, který se proslavil jako černý čtvrtek kryptoměn.

Ve všech těchto případech se podle něj opakoval stejný scénář, kdy na burzy relativně najednou přitečou velké objemy bitcoinů ze soukromých peněženek, které jsou následně vpuštěny do trhu prakticky najednou, což způsobí velký výkyv ceny. Tento výkyv ceny pak manipulátoři náležitě zpeněží přepákovanými pozicemi na derivátech.

Stern dodal, že zatím nevidí, že by se někdo snažil proti těmto manipulacím bojovat. Podle něj by se kryptoměnové burzy měly začít chovat stejně jako tradiční burzy a tento typ obchodů prošetřovat. Pakliže dospějí k závěru, že šlo o manipulativní obchody, měli by jejich aktéři dostat zákaz obchodování na všech burzách.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru