Zatímco loňský rok přinesl 19 tak zvaných hard forků bitcoinu, letos jich má být násobně více.
Hard fork je u kryptoměny proces, kdy se nasadí nový softwarový kód, jenž s tím starým už není kompatibilní, takže de facto vznikne nová měna, která má společnou historii s tou původní, ale začíná psát samostatnou budoucnost.
Při tomto procesu může stará kryptoměna zaniknout, pokud na změně existuje shoda, a tak se ani nezmění název a jedná se v podstatě jen o upgrade softwarového kódu. Pokud ovšem shoda neexistuje, začnou vedle sebe existovat dvě různé kryptoměny, což je přesně to, co se hromadně děje s bitcoinem.
Nejúspěšnějším potomkem bitcoinu, který vznikl touto cestou, je bitcoin cash, jehož hlavním rozdílem jsou větší osmimegabajtové bloky. Bitcoin gold, bitcoin diamond a další potomci se takové slávě netěší, loni jich vzniklo celkem devatenáct.
Společnost Autonomous Research nyní vydala analýzu, podle níž by letos mohlo vzniknout až padesát nových kopií bitcoinu. Je zřejmé, že většina z nich bude stejně jako loni pouhou snahou „tisknout“ nové peníze a jen menšina se bude snažit o skutečné přínosy v podobě lepšího fungování.