Problémy Kazachstánu se projevily na kapacitě Bitcoinu

Omezení internetu v Kazachstánu se citelně projevilo na výkonu kryptoměnové sítě Bitcoin.

Když loni Čína začala masivně vykazovat bitcoinové těžaře ze své země, mnozí z nich našli útočiště v Kazachstánu, kde byly relativně nízké ceny energií.

Důvod je prostý, potvrzování transakcí v síti Bitcoin je energeticky velmi náročné a platby za elektřinu představují dominantní nákladovou položku.

Kazachstán se ale nyní zmítá v problémech poté, co vláda oznámila zdražení LPG. Následné protesty se snažila utlumit tím, že vypnula v zemi internet.

To mělo za vedlejší účinek odstřihnutí těžařů od sítě Bitcoin a nemožnost potvrzovat transakce. Celkový výkon této kryptoměnové sítě bezprostředně poté klesl o více než 13 procent.

V Kazachstánu se očekává zdražení všech energií, které se následně promítne do všech ostatních sektorů. Těžaři tak budou muset znovu počítat, jestli se jim těžba Bitcoinu v této zemi i nadále vyplatí.

Bitcoinová komunita stále odmítá ústup od potvrzování transakcí prostřednictvím těžby (proof of work), takže zatím stále největší kryptoměna je těžce závislá na cenách energií.

Na druhé straně kód Bitcoinu obsahuje mechanismy, které přizpůsobují náročnost těžby celkovému výkonu sítě, takže její zastavení nehrozí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru