Přinesl by čínský zákaz těžby kryptoměn kolaps Bitcoinu?

Přinesl by čínský zákaz těžby kryptoměn kolaps Bitcoinu?

Čína se chystá udělat další krok proti kryptoměnám, chce zakázat jejich těžbu, což může mít dalekosáhlé důsledky.

Čínská Komise pro rozvoj a reformy zveřejnila nový seznam průmyslových aktivit, které chce podporovat, omezit a které rovnou zakázat. Tento seznam udržuje od roku 2011.

Nyní se v seznamu aktivit, které by měly být zakázané, objevila těžba kryptoměn. U zákazu není žádný termín, takže se má za to, že by zákaz měl být okamžitý. Komise předložila seznam k veřejné diskuzi do 7. května.

Těžba kryptoměn je v Číně už delší dobu v šedé zóně, již před dvěma roky začaly státní úřady dávat najevo těžařům, že jejich aktivity nejsou vítané. Je to z toho důvodu, že těžba kryptoměn spotřebuje obrovské množství elektrické energie. Například Bitcoin spotřebuje za rok stejné množství elektřiny jako celá Česká republika, jedná se tedy doslova o ekologickou katastrofu.

Čína je světovou velmocí v těžbě kryptoměn, u Bitcoinu pochází většina těžebního výkonu z Číny, takže případný zákaz by mohl mít vážné následky. Bitcoin obsahuje mechanismy pro přizpůsobení obtížnosti těžby těžebnímu výkonu, takže by zřejmě nedošlo k jeho úplnému zamrznutí, ale než by se situace stabilizovala, mohly by v jeho síti nastat vážné problémy. Otázkou také je, kdo by byl dál ochotný těžit ve velkém, vzhledem k vyšším cenám elektrické energie v jiných zemích.

Podobné články

Vložit příspěvek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *