Přinesl by čínský zákaz těžby kryptoměn kolaps Bitcoinu?

Čína se chystá udělat další krok proti kryptoměnám, chce zakázat jejich těžbu, což může mít dalekosáhlé důsledky.

Čínská Komise pro rozvoj a reformy zveřejnila nový seznam průmyslových aktivit, které chce podporovat, omezit a které rovnou zakázat. Tento seznam udržuje od roku 2011.

Nyní se v seznamu aktivit, které by měly být zakázané, objevila těžba kryptoměn. U zákazu není žádný termín, takže se má za to, že by zákaz měl být okamžitý. Komise předložila seznam k veřejné diskuzi do 7. května.

Těžba kryptoměn je v Číně už delší dobu v šedé zóně, již před dvěma roky začaly státní úřady dávat najevo těžařům, že jejich aktivity nejsou vítané. Je to z toho důvodu, že těžba kryptoměn spotřebuje obrovské množství elektrické energie. Například Bitcoin spotřebuje za rok stejné množství elektřiny jako celá Česká republika, jedná se tedy doslova o ekologickou katastrofu.

Čína je světovou velmocí v těžbě kryptoměn, u Bitcoinu pochází většina těžebního výkonu z Číny, takže případný zákaz by mohl mít vážné následky. Bitcoin obsahuje mechanismy pro přizpůsobení obtížnosti těžby těžebnímu výkonu, takže by zřejmě nedošlo k jeho úplnému zamrznutí, ale než by se situace stabilizovala, mohly by v jeho síti nastat vážné problémy. Otázkou také je, kdo by byl dál ochotný těžit ve velkém, vzhledem k vyšším cenám elektrické energie v jiných zemích.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru