Co přinese bitcoinu Segwit2x?

Kryptoměnu bitcoin čeká zřejmě největší změna kódu v historii, ovšem jaké dopady bude mít, nelze s jistotou říct.

Bitcoin jako platidlo se stává nepoužitelným, protože potvrzování transakcí trvá příliš dlouhou dobu a poplatky jsou také příliš vysoké. Proto se objevuje celá řada návrhů, jak upravit jeho kód, aby se tyto nešvary odstranily.

Ovšem komunita kolem bitcoinu není jednotná a vzhledem k velkým ziskům, které byznys navázaný na tuto měnu generuje, se střetávají různé zájmové skupiny. Nalézt shodu proto není jednoduché, což dokazují změny kódu, které letos vyústily v nové měny bitcoin cash a bitcoin gold.

Ovšem zatímco u předchozích dvou příkladů bylo jasné, že odštěpením vzniknou nové měny, u Segwitu2x už následky tak zřejmé nejsou.

Segwit2X zvětší velikost blockchainových bloků z jednoho na dva megabajty. Tato změna nastane blokem číslo 494.784, což by mělo být někdy kolem 16. listopadu. Co se v tu chvíli reálně stane, nikdo neví.

V zásadě můžou nastat tři různé scénáře. Pokud většina těžařů upgraduje software, bitcoin bude fungovat dál podle nových pravidel nastolenými Segwitem2x. Pokud upgraduje software jen významná menšina, vznikne další měna. Pokud Segwit2x nenasadí nikdo, nebo jen zanedbatelná menšina, na bitcoinu se nic nezmění.

Největší starost dělá burzám scénář, kdy by vznikly dva bitcoiny, jeden fungující se starým kódem a druhý běžící na novém. Napříč burzami neexistuje jednotný postoj vůči tomu, jak by se měla případná nová měna jmenovat. Některé burzy zastávají názor, že bitcoinem bude prostě ta měna, která bude mít větší podporu, nezávisle na tom, jestli běží na starém nebo novém kódu.

Pokud vznikne nová měna, držitelé bitcoinů by měli získat stejný počet jednotek nové měny automaticky. Ale můžou vzniknout zmatky v tom, která je která.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru