Prezidentka ECB Christine Lagardeová vidí nutnost regulovat kryptoměnu bitcoin, aby nebyla zneužívána pro nelegální aktivity.
Bitcoin je decentralizovaná kryptoměna, neexistuje její centrální provozovatel, a proto není možné ho kontrolovat. Stejně jako jakékoliv jiné peníze je zčásti zneužíván pro nelegální aktivity, což chce šéfka Evropské centrální banky omezit, i když bitcoin za měnu nepovažuje.
“Je to spekulativní aktivum, podle jakéhokoliv měřítka. Když se podíváte na nejnovější vývoj nahoru a teď úplně nejnovější trend dolů. Takže ti, kdo doufají, že se z něj stane měna, je mi hrozně líto, ale je to aktivum, a to velmi spekulativní aktivum, se kterým se uskutečňuje určitý zvláštní byznys a také zajímavé a naprosto zavrženíhodné praní špinavých peněz. Proběhla a probíhají kriminální vyšetřování, která tohle naprosto jasně dokazují, “ řekla Lagardeová o bitcoinu pro Reuters.
Podle šéfky ECB proto regulátoři a vlády nemůžou zůstat nečině stát stranou tváří v tvář tomu, čeho jsou svědky u bitcoinu.
„Musí tu být regulace, ta musí být uplatněna a musí na ní panovat shoda. Je to záležitost, na které musí být shoda na globální úrovni. Protože pokud budou existovat mezery, ty mezery budou využívány. Ukazuje to, že je potřeba globální a multilaterální akce. Ať už to bude iniciováno G7, pak předáno G20 a dál, je to něco, co je třeba řešit. A FATF (Finanční akční výbor) je organizace, která se tomuto pohledu věnuje,“ dodala.
Už v dnešní době většina burz ověřuje totožnost svých uživatelů, aby bylo v případě potřeby možné spárovat transakce, při kterých dochází ke směně za fiat peníze, s konkrétními lidmi. Těžko si ale lze představit, jak by k něčemu takovému mohly být donucené všechny burze po celém světě.
Nicméně se zdá, že globální mocnosti vyvinou tlak na zpřísnění kontrol, aby bylo možné co nejvíce bitcoinových transakcí stopovat ke koncovým uživatelům.