Povinnost akceptovat bitcoin v Salvadoru vlastně povinnost není

Salvador odhaluje detaily své implementace Bitcoinu a ukazuje se, že obchodníci s kryptoměnou nemusí vůbec přijít do styku.

Před pár dny vstoupil v Salvadoru v platnost zákon, který dělá z bitcoinu oficiální měnu vedle amerického dolaru. To mimo jiné znamená, že všichni obchodníci musí akceptovat platby bitcoinem.

Když tedy přijde občan do jakéhokoli obchodu a bude chtít zaplatit za zboží či služby bitcoinem, musí mu to být umožněno. Za tímto účelem připravila salvadorská vláda státní digitální peněženku Chivo, přes kterou transakce probíhají. Každý, kdo ji začne používat, dostane zlomek bitcoinu v hodnotě 30 amerických dolarů jako bonus.

Ovšem jak se ukázalo, obchodníci vlastně platby v bitcoinech akceptovat nemusí. Můžou si totiž zvolit možnost, že když jim někdo zaplatí bitcoinem, v jejich peněžence přistanou místo bitcoinu dolary. Obchodníci tak s kryptoměnou do styku přijít vůbec nemusí.

Dá se očekávat, že konverze bitcoinových plateb na dolary bude u obchodníků populární, protože kryptoměny jsou velmi volatilní, takže riskovat ztrátu kapitálu kvůli výkyvům bitcoinu může výrazně ohrozit podnikání.

Povinnost akceptovat platby bitcoinem je v Salvadoru tedy tak trochu kosmetická. Pokud ji obchodník nesplní, hrozí mu zatím blíže nespecifikované sankce. Ale splnit ji bude snadné, aniž by obchodník vůbec přišel do kontaktu s bitcoiny.

Vláda tak bude muset zajišťovat konverze mezi bitcoiny a dolary, což představuje další výdaj z kapes daňových poplatníků.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru