Poplatky za bitcoinové transakce opět rostou a zřejmě bude hůř

Nadcházející půlení odměny za potvrzování transakcí v síti Bitcoin s sebou nese určité problémy, na které je dobré si dávat pozor.

Bitcoin za dobu své více než desetileté existence prošel jen minimálním vývojem a kapacita jeho sítě nestačí na současné požadavky. To se projevuje relativně vysokými poplatky za transakce, které v posledních dnech znovu rostou.

Čím více transakcí v síti Bitcoinu je, tím více je zahlcena, a tím vyšší poplatky je třeba platit, aby těžaři vůbec zařadili vaší transakci na rozumné místo v jejich pořadnících. A protože spekulanti v posledních dnech výrazně hýbou kryptoměnovými trhy v čele s Bitcoinem, roste počet transakcí, a s nimi i jejich cena.

8. května byl podle Bitcoininfocharts.com průměrný poplatek za transakci s bitcoinem 3,19 dolaru, tedy zhruba 80 korun. Vzhledem k tomu, že někdy zítra (12. května) dojde k takzvanému halvingu, tedy snížení odměny za vytěžený blok bitcoinových transakcí o polovinu, lze očekávat, že v blízké budoucnosti se situace s poplatky ještě zhorší.

Zvýší se totiž počet těžařů, kterým se už nevyplatí těžit/potvrzovat transakce v síti Bitcoin, takže klesne kapacita sítě. Bude nějakou dobu trvat, než se vybalancuje obtížnost těžby vzhledem k nové kapacitě sítě.

Proto pokud plánujete bitcoinové transakce, buďte v následujících dnech opatrní, poplatky můžou jít ještě výrazně nahoru.

Dosavadní rekord nastal 22. prosince 2017, kdy průměrný poplatek za transakci s bitcoinem činil přes 55 dolarů, tedy více než tisíc korun. Což tehdy tyto kryptoměnové transakce učinilo dražšími než jakékoliv bankovní převody.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru