Poplatky za bitcoinové transakce opět rostou a zřejmě bude hůř

Poplatky za bitcoinové transakce opět rostou a zřejmě bude hůř

Nadcházející půlení odměny za potvrzování transakcí v síti Bitcoin s sebou nese určité problémy, na které je dobré si dávat pozor.

Bitcoin za dobu své více než desetileté existence prošel jen minimálním vývojem a kapacita jeho sítě nestačí na současné požadavky. To se projevuje relativně vysokými poplatky za transakce, které v posledních dnech znovu rostou.

Čím více transakcí v síti Bitcoinu je, tím více je zahlcena, a tím vyšší poplatky je třeba platit, aby těžaři vůbec zařadili vaší transakci na rozumné místo v jejich pořadnících. A protože spekulanti v posledních dnech výrazně hýbou kryptoměnovými trhy v čele s Bitcoinem, roste počet transakcí, a s nimi i jejich cena.

8. května byl podle Bitcoininfocharts.com průměrný poplatek za transakci s bitcoinem 3,19 dolaru, tedy zhruba 80 korun. Vzhledem k tomu, že někdy zítra (12. května) dojde k takzvanému halvingu, tedy snížení odměny za vytěžený blok bitcoinových transakcí o polovinu, lze očekávat, že v blízké budoucnosti se situace s poplatky ještě zhorší.

Zvýší se totiž počet těžařů, kterým se už nevyplatí těžit/potvrzovat transakce v síti Bitcoin, takže klesne kapacita sítě. Bude nějakou dobu trvat, než se vybalancuje obtížnost těžby vzhledem k nové kapacitě sítě.

Proto pokud plánujete bitcoinové transakce, buďte v následujících dnech opatrní, poplatky můžou jít ještě výrazně nahoru.

Dosavadní rekord nastal 22. prosince 2017, kdy průměrný poplatek za transakci s bitcoinem činil přes 55 dolarů, tedy více než tisíc korun. Což tehdy tyto kryptoměnové transakce učinilo dražšími než jakékoliv bankovní převody.

Podobné články

Vložit příspěvek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *