Pokud investujete do bitcoinu, buďte připraveni na ztráty, varuje FCA

Šéf britského finančního regulátora FCA Andrew Bailey varoval veřejnost před investicemi do bitcoinu.

Bitcoin coby nejstarší a největší kryptoměna je pro Baileyho svým způsobem záhadná. Investování do ní považuje za čistý hazard.

„Není to měna, ve své formě není bitcoin regulovaný. Je to velmi volatilní komodita, co se ceny týče,“ uvedl pro BBC. „Když se podíváte, co se letos děje, vyzval bych lidi k opatrnosti.“

„Víme relativně málo o tom, co tvoří cenu bitcoinu. Také je to zvláštní komodita, protože její nabídka je fixní. Pokud chcete investovat do bitcoinu, buďte připraveni na to, že své peníze ztratíte. Tohle je moje vážné varování.“

Jelikož je obchodování s bitcoinem anonymní a neví se, kdo jej vlastní, bylo by podle Baileyho důvodem k obavám, kdyby do něj lidé investovali třeba na důchod.

Výhodou pro blockchainové technologii ve Velké Británii však je, že k nim mají úřady jasný postoj, jinými slovy z hlediska regulace je jasno, na rozdíl od některých jiných států.

Šéf FCA považuje za správné, že jsou kryptoměny klasifikované jako komodity, důvod pro změnu nevidí. Ale pokud by se legislativa v tomto ohledu změnila, akceptoval by to.

Podle něj je však důležité, aby veřejnost chápala, že je bitcoin komodita, a to velmi volatilní.

„Používání názvu kryptoměny přináší riziko, že někteří lidé na ně budou pohlížet stejně jako na to, co ekonomové nazývají fiat měnami. Fiat měna je krytá státem, což prostřednictvím opatření centrální banky chrání hodnotu takové měny. Bitcoin takový není, není to měna,“ dodal.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru