Jednoduché podvody zneužívající jména celebrit mají překvapivě jednoduchý a výnosný život.
Pokud byste čekali, že kryptoměnové podvody vyžadují sofistikované systémy a velmi schopné programátory, mýlili byste se. V současnosti nejrozšířenější typ těchto podvodů je totiž velmi prostý a překvapivě efektivní.
Podvodníci se vydávají za různé celebrity a na sociálních sítích inzerují falešné rozdávání kryptoměn zdarma, nejčastěji bitcoin. Ve svých videích a ostatních příspěvcích uvádějí, že když na určitou kryptoměnovou adresu pošlete menší částku, dostane zpět minimálně dvojnásobek.
Ve skutečnosti se ale realizuje jen ta první část, tedy pošlete někam svoji kryptoměnu a zpátky už nedostanete nikdy nic.
Ačkoliv jsou takové podvody snad pro většinu lidí naprosto zřejmé na první pohled, stále se v nich nachytá spousta lidí. Nasvědčují tomu statistiky.
Tak například firma Adaptiv sledovala poslední dva měsíce pouze podvody, které vyhlašují falešné rozdávání kryptoměn jménem Elona Muska. Našla u nich 66 bitcoinových adres, na které lidi poslali bitcoiny v hodnotě přesahující dva miliony dolarů, tedy více než 40 milionů korun.
Přitom provozovat takové podvody je velmi prosté a levné, sociální sítě jsou velice laxní ve svých kontrolách a taková videa a příspěvky většinou zůstanou dlouho dostupné široké veřejnosti.
Podvodníci jsou velmi kreativní, dokonce pouští falešné streamy k různým významným událostem týkající dané slavné osobnosti nebo firmy, ve kterých jsou ke zhlédnutí skutečné záběry například ze skutečných tiskových konferencí, ty jsou ale doplněné o podvodné sliby s instrukcemi, kam poslat kryptoměnu.