Obrovská spotřeba elektřiny a emise Bitcoinu dále rostou

Rostoucí cena bitcoinu s sebou přináší větší konkurenci mezi těžaři, což v důsledku znamená ještě větší spotřebu elektřiny.

Bitcoin se stále drží zastaralé metody potvrzování transakcí prostřednictvím konceptu proof of work, který opouští už i druhá největší kryptoměnová síť Ethereum.

Proof of work vyžaduje řešení složitých výpočetních úloh, což je náročné na výkon hardwaru a na spotřebu elektrické energie. Navíc je to pomalé a drahé.

Podle Digiconomist současná roční spotřeba sítě Bitcoin odpovídá rekordní hodnotě 77,78 TWh, což je více, než spotřebuje za rok celá Česká republika (63,92 TWh). Bitcoin se ve spotřebě elektrické energie vyrovná Chile.

Co se týče emisí CO2 vyprodukovaných při těžbě Bitcoinu, hovoříme o 36,95 megatuny za rok, což je číslo srovnatelné s ročními emisemi tohoto skleníkového plynu celého Nového Zélandu.

Jedna transakce v síti Bitcoin spotřebuje 681,12 kWh, což je elektrická energie, kterou v průměru spotřebuje jedna americká domácnost za více než 23 dní.

A vyhlídky jsou špatné, protože čím vyšší cena bitcoinu, tím více těžařů bude soupeřit o těžbu bloků, což povede k dalšímu navyšování spotřeby elektřiny.

Tato čísla jsou mnohými v krypto komunitě stále ignorována, ale roste počet těch, kteří je považují v době kritického oteplování planety za neudržitelná. Jiné kryptoměny používají pro potvrzování transakcí mnohem méně náročné metody (Proof of Stake, Federative Byzantine Agreement), které jsou navíc levnější a rychlejší.

Poukazování na to, kolik elektřiny spotřebují jiná odvětví, neobstojí právě proto, že to, co dokáže Bitcoin, dokáží jiné kryptoměny mnohem efektivněji a leckdy i bezpečněji.

2 názory na “Obrovská spotřeba elektřiny a emise Bitcoinu dále rostou”

  1. Překlep: Jiné kryptoměny používají pro potvrzování transakcí mnohem méně náročné metody (Proof of Work,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru