New York schvaluje zákon zakazující nezelené kryptoměnové těžařské farmy

V americkém státě New York se opět pohnula iniciativa proti neekologické těžbě kryptoměn.

Newyorská sněmovna schválila jasnou většinou (95 ku 52 hlasům) zákon, který stanovuje dvouleté moratorium na zřizování nových povolení pro firmy, které masově těžší kryptoměny s využitím nezelených energií.

Zákon se týká i obnovování už existujících licencí, jejichž platnost vyprší během moratoria a jejich držitelé by chtěli zvýšit spotřebu nezelené elektrické energie.

Zákon čeká ještě schvalování senátem a v konečné fázi na podpis guvernérky Kathy Hochulové.

Kryptoměnová komunita se v New Yorku proti zákonu postavila a svůj odpor dala zákonodárcům najevo, ovšem prvnímu schválení nezabránila. Teď doufá, že se zákon podaří zarazit alespoň v senátu.

Zákaz těžby kryptoměn zvažovala nedávno i Evropská unie, nakonec ho ale odložila stranou s tím, že se dopadům těžby na životní prostředí bude věnovat separátně.

Hlavní těžené kryptoměny jsou bitcoin a ether, které jsou podle tržní kapitalizace zároveň ty úplně největší. Zejména spotřeba elektrické energie bitcoinem přesahuje řadu zemí, včetně České republiky, a proto je z hlediska emisí problematická.

Čím dál více se proto prosazují kryptoměny, které transakce potvrzují jiným, energeticky mnohem méně náročnými metodami.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru