Názor: Z bitcoin halvingu nic nebude, protože o něm všichni mluví

3

S blížícím se snížením odměn za těžbu bitcoinových transakcí se navyšují očekávání růstu ceny, ale jaká bude skutečnost?

Bitcoin má v kódu nastavené postupné snižování odměn za potvrzování transakcí každé čtyři roky, dochází tak ke zpomalování emise nových jednotek této kryptoměny.

Mnoho analytiků nyní připomíná, že v předchozích dvou případech halvingu nastal růst ceny bitcoinu. Vysvětlují to tím, že se vzhledem ke zpomalení uvolňování nových bitcoinů do oběhu zvyšuje jeho vzácnost.

Je třeba zdůraznit, že nikdo nemůže s jistotou říct, co nastane v květnu a dalších měsících po halvingu. Ovšem to, jak je tato událost rozebírána na sociálních sítích, ve mně vyvolává spíš obavy.

Burzám se věnuji už hodně let, a jestli jsem si něčeho všimnul, tak že trhy velmi často dělají opak toho, co veřejnost očekává. Vysvětlení může být to, že velcí hráči potřebují protistranu pro své obchody, a tak nastolují do veřejného prostoru diskuze, které vedou masy k opačnému chování, aby jim poskytly plnění pro jejich obchody.

Nebo se prostě očekávání odrazí do obchodního chování všech, včetně amatérů, už před samotnou událostí, což po jejím výskytu přinese zklamání a opačné obchodní příkazy.

Na kryptoměnách jsem to viděl už také mnohokrát, jakmile se všude píše o tom, jak vhodné je teď investovat do toho či onoho tokenu, zpravidla následuje pád. Burzovní obchodování není o naskakování do rozjetých vlaků spolu s davy, to už bývá pozdě. Je o předvídání toho, co se bude dít.

Jelikož jsou teď každý den lidem servírovány na sociálních sítích grafy ukazující růst bitcoinu po posledních případech halvingu, podle mě je dost dobře možné, že se nic takového opakovat nebude, možná dokonce nastane opak.

Když se o očekávání mluví ve veřejném prostoru, zpravidla už bývá zakomponované do ceny. Samozřejmě se můžu plést, ale chtěl jsem tento názor a zkušenost prezentovat, a připomenout, že v burzovním obchodování nejsou žádné jistoty.