Není pochyb o tom, že bitcoin coby kryptoměna září. Ale málokdo o něm říká pravdu a už vůbec nikdo nemůže vědět, jak to s ním dopadne.
Ve svém předchozím článku s názorem o bitcoinu jsem rozebral důvody, proč bitcoin jako platidlo selhává. Je pomalý a transakce jsou drahé. Na tom se nic nezměnilo, tedy alespoň ne k lepšímu.
Hodnota bitcoinu však stále stoupá a láme nové rekordy. Jak je to možné? Souhlasím s tím názorem, že proto, že je určitou skupinou lidí vnímán jako digitální zlato, tedy jako uchovatel hodnoty.
Ano, spousta lidí se k investování do bitcoinu dostane přes dnes již neplatná tvrzení, že se jedná o revoluční digitální peníze, které umožňují rychlé a levné převody. Právě kvůli velkému zpomalení a zvyšujícím se poplatkům od bitcoinu řada obchodníků ustupuje, transakce v reálném čase už prostě reálné nejsou.
Takže je tu řada nováčků, kteří investují na základě mylných informací. Ale ti nemají sílu cenu hnát způsobem, jakým se hýbe teď. Jsem přesvědčený o tom, že bitcoinu, ale i drtivé většině ostatních digitálních měn dominuje spekulativní poptávka. Na internetu lze nalézt placené skupiny, které se zabývají tak zvaným „pump and dump“, tedy vybičováním ceny do nových výšin a následnému rychlému prodeji se ziskem. Dělají to především u malých kryptoměn.
S bitcoinem hýbou větší ryby. Zdráhám se říct velryby, protože si myslím, že ty skutečné velryby, které hybou s tradičními burzovními trhy, v kryptoměnách ještě nejsou, alespoň ne naplno.
Do jaké míry velké ryby věří, že bitcoin bude dlouhodobě růst, to nevím, ale určitě jim jde alespoň z části o rychlé zisky. Ale určitou důvěru mít v tuto měnu musí, protože už jde o moc velké peníze na to, aby byly investovány do něčeho, co může zítra padnout.
Když to shrnu, tak bitcoin v drtivé většině případů není nakupován proto, že by ho chtěl někdo na něco použít, jde hlavně o spekulace s cílem dosáhnout zisku. Mnozí začali používat termín digitální zlato. Ale obstojí toto srovnání?
Zlato je používáno jako platidlo a uchovatel hodnoty po tisíce let a tyto jeho funkce uznávají lidé na celém světě. Má fyzickou podobu, a i když všechno selže, pořád tady bude. K tomu má i reálné použití v dalších oblastech jako kov se specifickými vlastnostmi, od šperkovnictví až po elektroniku.
Na druhé straně bitcoin je tu jen pár let, je to jen změť nul a jedniček, mnoho lidí o něm ani netuší, reálná použitelnost je čím dál horší, v mnoha zemích čelí zákazům či jiným opatřením ze strany regulačních úřadů, jeho osud do značné míry drží ve svých rukou čínští těžaři, dopady dalších změn kódu jsou nepředvídatelné a tak dále.
Předchozí odstavec možná vyzněl tak, že si myslím, že bitcoin musí selhat a krachnout. Nemusí. Vzhledem k výše uvedenému si sice myslím, že je to pravděpodobné, ale stát se to nemusí.
Problémem bitcoinu podle mě tolik ani není to, že už není použitelný na nic jiného, než na investování se všemi otazníky, které k investování patří, ale jeho pokulhávající decentralizace. Čas ukázal, že těžaři s dostatečným výkonem můžou vymýšlet hard forky jeden za druhým, z čeho můžou, nebo také nemusí vyústit nové verze bitcoinu.
Co přinese nadcházející Segwit2x, nikdo nedokáže říct. Vznikne další bitcoin? Bude ten pravý ten starý nebo ten nový bitcoin? Ani burzy v tom nemají jasno.
Bitcoin je teď postavený tak, že moc nad ním je soustředěna do rukou poměrně úzkého okruhu lidí, což se nikdy stát nemělo. A tito lidé hnáni vlastními zájmy můžou bitcoin popravit, pokud budou chtít. Svoji sílu ukazují nejen vytvářením nových verzí bitcoinu. Také jste si všimli pumpování ceny kolem hard forků?
A tohle je něco, co pro uchovatele hodnoty, jako je zlato, není přípustné. Kolem bitcoinu koluje spousta mýtů a většina lidí si zatím neuvědomuje fakta. Ovšem velryby si své peníze velmi dobře hlídají. Proto mi přijde nepravděpodobné, že až se tradiční velcí investoři pustí do kryptoměn, jak se očekává, by byl jejich hlavním zájmem bitcoin. Investování do něj je až moc riskantní.
Všichni připomínají, že letos několikrát znásobil svoji hodnotu. Zapomínají ale také připomínat, že v minulosti dokázal také ztratit 83 procent své hodnoty. A to v době, kdy ještě bitcoin nebyl tak politický jako je dnes vzhledem k těžařským vlivům.
Ostatně Bill Gates řekl už v roce 2015, že kryptoměny představují dobrou technologii, ale že bitcoin nebude dominantní. A Gates nepatří mezi lidi, kteří trendy předpovídají, patří mezi hrstku lidí, kteří trendy vytvářejí. Uvidíme.