Napětí mezi Elonem Muskem a Bitcoin komunitou roste, cena trpí

Velmi rychle se změnil vztah mezi zastánci kryptoměny bitcoin a zakladatelem automobilky Tesla Elonem Muskem.

Musk delší dobu koketoval s kryptoměnami na Twitteru, až letos udělal další krok a začal nakupovat. Bitcoin a dogecoin v rodině, zatímco Tesla investovala 1,5 miliardy dolarů do bitcoinu a začala jej přijímat v rámci plateb za svá auta.

Pak se ale vše obrátilo, když Musk oznámil, že Tesla už bitcoiny přijímat nebude kvůli tomu, že provoz sítě Bitcoin významně zatěžuje životní prostředí. Důvodem je systém potvrzování transakcí, který spotřebuje obrovské množství elektrické energie.

Kryptoměnové trhy na tuto změnu zareagovaly negativně a bitcoinová komunita se pustila do Muska ve snaze ho přesvědčit, že se mýlí. Některé reakce na sociálních sítích jsou velmi ostré, až u některých vyvolaly obavy, že to přiměje Teslu se zbavit všech bitcoinů. Na jeden takový tweet zmiňující tuto možnost odpověděl Musk pouhým slovem „vskutku“.

A to vyvolalo další vášně, přičemž cena bitcoinu dál klesala. Musk si do sporu přisadil, když se ohradil proti tomu, aby ho někdo poučoval o penězích, protože jako zakladatel PayPalu má dostatečné znalosti.

Pak připomněl, že je Bitcoin silně centralizovaný, protože většinu těžebního výkonu sítě drží hrstka čínských těžařů. Což je další věc, kterou si bitcoinová komunita přečetla jen nerada.

Rostoucí napětí se pak Musk snažil zmírnit, když tweetnul, že Tesla žádné bitcoiny zatím neprodala. Tedy s výjimkou těch v prvním čtvrtletí, o který už se ví.

Je otázkou, do jaké míry má Musk skutečný vliv na kryptoměnové trhy a do jaké míry jsou jeho vyjádření využívána někým jiným. Platí ale smutná realita, že když Musk tweetuje o kryptoměnách, trhy se výrazně hýbou.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru