Na podporu Bitcoinu použije Salvador peníze z mezinárodní půjčky

Salvador je krok před používáním bitcoinu coby oficiálního platidla. Infrastrukturu podpoří a veřejnost pobídne penězi z půjčky.

Salvador letos schválil legislativu, která z kryptoměny bitcoin učinila oficiální platidlo vedle amerického dolaru. Mimo jiné to znamená, že všichni obchodníci budou mít povinnost akceptovat platby v bitcoinech.

Zákon vstoupí v platnost už 7. září. Salvadorská vláda zatím stále připravuje infrastrukturu, mimo jiné po celé zemi rozmísťuje bitcoinové bankomaty, do čehož investuje 23,3 milionu dolarů. Dalších 30 milionů dolarů použije na pobídky, aby motivovala lidi k používání státní digitální peněženky Chivo.

Každý, kdo začne tuto peněženku používat, dostane bitcoinový bonus v hodnotě 30 amerických dolarů. Celkem vláda investuje 150 milionů dolarů do kryptoměnové infrastruktury a pobídek.

Kontroverzní je skutečnost, že tyto peníze vezme z 500milionové půjčky od Americké centrální banky pro ekonomickou integraci, která byla určena na podporu a obnovu malého a středního podnikání po koronavirové pandemii.

Mezinárodní finanční instituce v minulosti už kritizovaly Salvador pro jeho rozhodnutí pasovat bitcoin do role oficiálního platidla a použití peněz z mezinárodní půjčky na tento účel tuto kritiku jistě nezmírní.

Salvadorská vláda čelí v tomto ohledu také domácí kritice, většina občanů se vyjádřila v tom smyslu, že bitcoin používat nehodlá.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru