Na Den Země se všichni pohádali o energetické náročnosti Bitcoinu

Když jde o peníze, dokonce i lidé jako Elon Musk přestanou dbát na principy, které dlouhodobě veřejně obhajují.

Je nepopíratelným faktem, že provoz sítě Bitcoin je obrovsky energeticky náročný. Kdyby byl Bitcoin stát, patřil by mezi 30 největších konzumentů elektrické energie na světě. Česká republika spotřebuje méně elektřiny než Bitcoin.

Přitom spotřeba Bitcoinu neustále roste, a pokud popularita této kryptoměny poroste, tento trend bude pokračovat i nadále.

Zásadní otázka je, jestli je to nutné, jestli neexistuje lepší cesta. A o tom se vedou velké spory. Zastánci Bitcoinu tvrdí, že je to nutná daň za bezpečnost sítě a že to lépe udělat nejde.

Odpůrci namítají, že existují stovky, ne-li dokonce tisíce jiných kryptoměn, které bezpečnost zajišťují nejméně zcela stejně dobře, přitom jsou energeticky řádově méně náročné.

A ku příležitosti včerejšího Dne Země se na toto téma všichni pohádali.

Jack Dorsey a jeho Square zveřejnili studii, podle které Bitcoin pobízí výrobu zelené energie. Elon Musk s touto tezí veřejně souhlasil.

Je to ale naprostý nesmysl. Těžaři v síti Bitcoin chtějí, stejně jako všichni ostatní ekonomičtí účastníci jakékoli kryptoměnové sítě, maximalizovat svůj zisk. Elektřinu tedy nakupují tam, kde je pro ně nejlevnější, aby měli co nejnižší náklady.

A neřeší při tom, jestli je to energie z obnovitelných zdrojů, nebo energie například z uhlí. Ve skutečnosti většina těžby Bitcoinu používá elektřinu vyrobenou v uhelných elektrárnách. Tento problém s emisemi je už tak velký, že začíná vadit i Číně, kde většina těžby Bitcoinu probíhá.

Bitcoin je dlouhodobě brzděn těžaři, kteří profitují z jeho zkostnatělosti, protože inkasují obrovské peníze na poplatcích za transakce, těžba je pro ně výnosná. Jakákoliv významná změna kódu, která by učinila Bitcoin svižnějším, levnějším, případně energeticky méně náročným, tak byla vždy zablokována.

Je smutné, že lidé jako Elon Musk, se chovají podobně. Ve vidině zisku z růstu ceny bitcoinu, do kterého investovali, ignorují tyto závažné problémy, nebo dokonce veřejně podporují nesmyslné teze, aby svoji pozici obhájili.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru