Místopředseda evropského regulátora ESMA volá po zákazu těžby kryptoměn

Energetická náročnost těžby kryptoměn si podle Erika Thedéena vyžaduje opatření ze strany Evropské unie.

Existují tisíce různých kryptoměn, a ne všechny fungují stejně. Dominantní kryptoměny jako bitcoin a ether využívají pro potvrzování transakcí koncept proof of work, který je extrémně energeticky náročný.

Například síť Bitcoin potřebuje pro svůj provoz víc elektřiny než celá Česká republika. Ale existuje několik dalších metod pro potvrzování kryptoměnových transakcí, které zdaleka nejsou tak náročné, jako například proof of stake nebo federated byzantine agreement.

A protože je koncept proof of work, na kterém jsou zloženy Bitcoin a Ethereum, zastaralý a plýtvá energiemi, což je v době boje proti globálnímu oteplování zvlášť velký problém, vyzval místopředseda nadnárodního evropského regulátora ESMA Erik Thedéen k jeho zákazu.

Ve svém domácím Švédsku považuje Thedéen kryptoměnovou těžbu za národní problém. Ve stejném duchu se vyjádřil i švédský finanční regulátor, pro kterého také pracuje.

Těžba kryptoměn je obrovsky energeticky náročná a existují lepší metody pro potvrzování transakcí. Ovšem těžba generuje velké peníze těžařům, kteří zároveň svými hlasy rozhodují o potenciálních změnách v kryptoměnové síti, a proto změny blokují.

Je to jednoznačně případ Bitcoinu, který je kvůli konceptu těžby pomalý, energeticky neefektivní a na poplatcích relativně drahý. Technologicky zaostává za většinou ostatních kryptoměn. Ovšem snahy o jeho vylepšení a větší změny doposud vždy byly zablokovány.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru