Miliardář chce v Mexiku zprovoznit první bitcoinovou banku, ale nemůže

Miliardář Ricardo Salinas Pliego chce v Mexiku přestavit první banku, která by akceptovala platby bitcoinem. Ale neumožní mu to legislativa.

Salinas vlastní kromě televizní stanice, fotbalového klubu a sítě prodejen elektroniky také banku – Banco Azteca. A před několika dny oznámil, že pracuje na tom, aby tato jeho banka byla první v Mexiku, která akceptuje bitcoin.

Není to překvapivý krok, protože Salinas je podpůrcem bitcoinu, sám do něj investoval 10 procent své hotovosti. Má tedy zájem na tom, aby hodnota tohoto aktiva rostla.

Ovšem je to krok také nerealizovatelný, protože bitcoin není v Mexiku oficiální měnou, na rozdíl od Salvadoru, který jej do této pozice postavil nedávno.

Potvrdila to vláda, centrální banka a regulační úřad ve společném prohlášení, ve kterém uvedly, že žádná mexická finanční instituce nesmí veřejnosti nabízet jakékoliv operace s kryptoměnami. Podle ministra financi Artura Herrera se pravidla v tomto ohledu v dohledné době nezmění.

Mexická vláda upozornila veřejnost, že kryptoměny jsou vysoce spekulativní záležitostí a že pro platby jsou méně vhodné než běžné peníze. Což je pravda.

To neznamená, že by Mexičané nemohli na burzách obchodovat s kryptoměnami a držet je na vlastních účtech. Můžou, ale banky a jiné regulované finanční instituce takové služby veřejnosti poskytovat nemůžou.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru