Lidé nakupují bitcoin víc než firmy, říká stude JPMorgan

Banka JPMorgan & Chase analyzovala finanční toky na kryptoměnových trzích a dospěla k závěru, že poptávku po bitcoinu netáhnou jen instituce.

Za poslední rok nakoupila řada veřejně obchodovaných firem, jako jsou Tesla nebo MicroStrategy, bitcoin za miliardy dolarů. Jeho cenový vzestup je za to období proto připisován této institucionální poptávce.

Podle JPMorgan ale firmy teď nově nejsou tím největším nakupujícím subjektem. Protože v prvním čtvrtletí tohoto roku doposud nakoupily zhruba 173 tisíc bitcoinů, zatímco individuální investoři jich nakoupili 187 tisíc.

Jednotlivci tedy mají trochu navrch a nakupují ještě víc než firmy. Alespoň takhle vycházejí čísla z dat od PayPalu a Square, která JPMorgan použil.

Mezičtvrtletně se však jedná o pokles. V Q4 2020 totiž firmy nakoupily 307 tisíc bitcoinů a jednotlivci 205 tisíc. Misky vah se tedy přehouply na stranu jednotlivců, protože v závěru loňského roku více investovaly do největší kryptoměny firmy.

Bitcoin nedávno zaznamenal historický cenový rekord, když překonal hranici 60 tisíc dolarů. Nyní se obchoduje pod ní. Ovšem jelikož v USA dostanou miliony lidí další podporu v rámci kompenzací za dopady koronavirové krize, může se značná část těchto peněz přelít do kryptoměn, stejně jako se stalo s minulou podporou loni, což by podpořilo další cenový růst.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru