Steve Wozniak přiznal, že nevlastní žádné bitcoiny, protože o ty, které měl, přišel bez náhrady.
Na sociálních sítích, zejména pak Twitteru, se šíří podvody se zneužíváním identit celebrit s cílem vylákat z lidí jejich kryptoměny. Princip je jednoduchý, podvodníci vytvoří účet s falešnou identitou a ve svých tweetech slibují, že když jim pošlete menší obnos určité kryptoměny, obratem vám pošlou větší.
Pro tyto podvodné sliby zneužívají identitu lidí, jako je spoluzakladatel Applu Steve Wozniak. Ten byl proto v této souvislosti dotázán, jak je na tom s kryptoměnami, jestli skutečně nějaké má. Indickému listu Economic Times přiznal, že žádnou už nevlastní.
„Bylo mi odcizeno sedm bitcoinů,“ vysvětloval. „Někdo si je ode mě koupil a zaplatil kreditní kartou, přičemž tu platbu kartou pak zrušil. Tak jednoduché to bylo! A udělal to s ukradeným číslem kreditní karty, takže nebylo možné je (peníze) získat zpět.“
Jinak řečeno podvodník koupil od Wozniaka bitcoiny, přičemž zaplatil kradenou platební kartou. Platba kartou pak byla bankou zrušena, a protože platby bitcoinem nelze zrušeit, Wozniak přišel o peníze i bitcoiny.
Nevratnost kryptoměnových transakcí je jednou z jejich velkých výhod i nevýhod. Výhodou je jistota zúčtování a neměnitelnost záznamů, na čemž se dají stavět robustní transakční systémy. Nevýhodou je, že pokud dojde k chybě nebo podvodu, odcizenou kryptoměnu nelze vrátit, jako v případě Steva Wozniaka.