Kauza kryptoměnové burzy Mt. Gox se chýlí ke konci, Karpeles se cítí nevinen

Tokijský soud se chystá uzavřít případ krachu burzy Mt. Gox, která připravila o peníze tisíce lidí.

Mt. Gox byl ve své době největší bitcoinovou burzou na světě, svůj vrchol zažil na přelomu let 2013 a 2014, kdy se bitcoin poprvé obchodoval za jeden tisíc amerických dolarů.

V únoru 2014 ale Mt. Gox zkrachoval, protože se mu ztratilo 744 tisíc bitcoinů. Jak přesně se to stalo, se pravděpodobně už nikdy nedozvíme. Provozovatelé burzy v čele s Karpelesem vše svedli na hackery.

Existuje však skupina lidí, kteří věří, že se vše dělo s pomocí samotné burzy. Faktem zůstává, že Karpeles byl přistižen s bitcoiny, které patřily burze. Obhajuje se tím, že si od burzy jen půjčil peníze, které měl v plánu vrátit. O jeho vině by měl soud v Tokiu rozhodnout v březnu 2019.

Vzhledem k tomu, že bitcoin od krachu Mt. Gox výrazně vzrostl na hodnotě a vzniklo několik jeho odnoží (bitcoin cash apod.), bylo možné zlikvidovat zbývající aktiva burzy tak, že vyjádřeno v dolarech nemusel nikdo nic ztratit.

Ovšem klienti Mt. Gox protestovali proti tomu, aby byly bitcoiny Mt. Goxu rozprodávány, chtěli své zůstatky zpět v bitcoinech. Navíc obvinili správce, že masivními prodeji bitcoinů shodil jeho cenu dolů.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru