Kauza kryptoměnové burzy Mt. Gox se chýlí ke konci, Karpeles se cítí nevinen

Kauza kryptoměnové burzy Mt. Gox se chýlí ke konci, Karpeles se cítí nevinen

Tokijský soud se chystá uzavřít případ krachu burzy Mt. Gox, která připravila o peníze tisíce lidí.

Mt. Gox byl ve své době největší bitcoinovou burzou na světě, svůj vrchol zažil na přelomu let 2013 a 2014, kdy se bitcoin poprvé obchodoval za jeden tisíc amerických dolarů.

V únoru 2014 ale Mt. Gox zkrachoval, protože se mu ztratilo 744 tisíc bitcoinů. Jak přesně se to stalo, se pravděpodobně už nikdy nedozvíme. Provozovatelé burzy v čele s Karpelesem vše svedli na hackery.

Existuje však skupina lidí, kteří věří, že se vše dělo s pomocí samotné burzy. Faktem zůstává, že Karpeles byl přistižen s bitcoiny, které patřily burze. Obhajuje se tím, že si od burzy jen půjčil peníze, které měl v plánu vrátit. O jeho vině by měl soud v Tokiu rozhodnout v březnu 2019.

Vzhledem k tomu, že bitcoin od krachu Mt. Gox výrazně vzrostl na hodnotě a vzniklo několik jeho odnoží (bitcoin cash apod.), bylo možné zlikvidovat zbývající aktiva burzy tak, že vyjádřeno v dolarech nemusel nikdo nic ztratit.

Ovšem klienti Mt. Gox protestovali proti tomu, aby byly bitcoiny Mt. Goxu rozprodávány, chtěli své zůstatky zpět v bitcoinech. Navíc obvinili správce, že masivními prodeji bitcoinů shodil jeho cenu dolů.

Podobné články

Vložit příspěvek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *