Je Lightning Network řešením problémů Bitcoinu nebo velký průšvih?

Zatímco média informují o předávání bitcoinové pochodně v rámci Lightning Networku významnými hráči, někteří uživatelé sítě si stěžují na její nedostatky.

Blockchain Bitcoin trpí pomalou rychlostí a relativně vysokými poplatky. I v současných klidných dobách trvá potvrzení transakce minuty až desítky minut, zatímco poplatky se pohybují v korunách až desítkách korun.

Když pak objem transakcí v síti roste, prodlužuje se čas jejich potvrzení a rostou poplatky. Když vrcholila bitcoinová nákupní horečka na konci roku 2017, poplatky za jednu transakci činily stovky korun a potvrzení plateb mohlo trvat i déle než den.

Kapacitních omezení jsou si vývojáři Bitcoinu dlouhodobě vědomi, a proto je už několik let vyvíjen tak zvaný Lightning Network. Ten představuje transakční vrstvu běžící nad Bitcoinem, která nezapisuje všechny platby přímo do blockchainu, čímž mu odlehčuje.

Transakce s bitcoiny v Lightning Networku jsou prakticky okamžité. Zajišťují je chytré kontrakty, které otevírají platební kanály, v rámci kterých uzamknou určité objemy bitcoinů, se kterým je pak možné rychle platit v rámci daných kanálů a vyhnout se přímé interakci s pomalým blockchainem. K zapisování „zůstatků“ do blockchainu dochází až při uzavření kanálu.

Lightning Network má ale svá ale. Navzdory relativně dlouhému vývoji se stále nejedná o spolehlivé řešení. Platební kanály se někdy uzavřou, aniž by měly, jejich otevírání a uzavírání není snadné, platí se za ně poplatky, které můžou být relativně vysoké, jsou kapacitně omezeny podle použitých bitcoinů, ne vždy najdete kanál vedoucí k vašemu adresátovi, vůči blockchainu jsou méně bezpečné a zranitelnější, přináší určitou míru centralizace a tak dále.

Problémů je celá řada a i v rámci Bitcoin komunity má Lightning Network řadu odpůrců. Jeho vývojáři si však stojí za tím, že nedostatky lze dalším vývojem odstranit a že na tom pracují.

Lightning Network zatím není snadno použitelné řešení, a teprve čas ukáže, jestli se skutečně dokáže prosadit a udělat z bitcoinu použitelné platidlo.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru