Hack Binance odhalil, že je Bitcoin relativně snadno manipulovatelný

6

Šéf kryptoměnové burzy Binance Changpeng Zhao nechtěně odhalil, že existuje okruh mocných, kteří můžou přepisovat historii sítě Bitcoin.

Bitcoin má být díky blockchainu nefalšovatelný, neměnitelný a nemanipulovatelný. Odborníci však již delší dobu poukazují na to, že kryptoměny, které své transakce potvrzují tak zvaným těžením, jsou zranitelné, protože subjekty s dostatečným hardwarovým výkonem můžou přepisovat historii transakcí.

Za největší hrozbu se považují tak zvané 51% útoky, kdy záškodník ovládne většinový výkon v síti kryptoměny a může prosadit alternativní verzi historie, což mu umožní dvojitou útratu (double spend).

Takovému útoku nedávno podlehla například síť Ethereum Classic. Veřejně byl prezentován názor, že něco podobného se nemůže stát Bitcoinu, protože je jeho síť mnohonásobě větší.

Jak se ale ukázalo, už teď existuje skupina lidí, kteří ovládají dostatečný hardwarový výkon jsou schopní se dohodnout a přepsat i historii Bitcoinu. Tento fakt zřejmě nechtěně potvrdil Zhao, když došlo k hacku Binance, při kterém zmizely tisíce bitcoinů.

Zhao uvedl, že jednou z možností, jako tuto ztrátu vyřešit, je přepsat historii Bitcoinu, a tím smazat transakce, kterými hackeři odvedli odcizené bitcoiny z burzy. Tím vyvolal obrovské pobouření, načež prohlásil, že po diskuzi s různými stranami, mimo jiné s Jihanem Wu z Bitmainu (výrobce těžebních zařízení a těžař Bitcoinu), rozhodli o tom, že reorganizaci blockchainu Bitcoinu neprovedou.

Na veřejnost se tak dostala velmi závažná informace, je tu okruh lidí, kteří když budou chtít, můžou přepisovat historii transakcí s bitcoiny. Tim síť Bitcoinu významně ztratila na důvěryhodnosti.