Hack Binance odhalil, že je Bitcoin relativně snadno manipulovatelný

Šéf kryptoměnové burzy Binance Changpeng Zhao nechtěně odhalil, že existuje okruh mocných, kteří můžou přepisovat historii sítě Bitcoin.

Bitcoin má být díky blockchainu nefalšovatelný, neměnitelný a nemanipulovatelný. Odborníci však již delší dobu poukazují na to, že kryptoměny, které své transakce potvrzují tak zvaným těžením, jsou zranitelné, protože subjekty s dostatečným hardwarovým výkonem můžou přepisovat historii transakcí.

Za největší hrozbu se považují tak zvané 51% útoky, kdy záškodník ovládne většinový výkon v síti kryptoměny a může prosadit alternativní verzi historie, což mu umožní dvojitou útratu (double spend).

Takovému útoku nedávno podlehla například síť Ethereum Classic. Veřejně byl prezentován názor, že něco podobného se nemůže stát Bitcoinu, protože je jeho síť mnohonásobě větší.

Jak se ale ukázalo, už teď existuje skupina lidí, kteří ovládají dostatečný hardwarový výkon jsou schopní se dohodnout a přepsat i historii Bitcoinu. Tento fakt zřejmě nechtěně potvrdil Zhao, když došlo k hacku Binance, při kterém zmizely tisíce bitcoinů.

Zhao uvedl, že jednou z možností, jako tuto ztrátu vyřešit, je přepsat historii Bitcoinu, a tím smazat transakce, kterými hackeři odvedli odcizené bitcoiny z burzy. Tím vyvolal obrovské pobouření, načež prohlásil, že po diskuzi s různými stranami, mimo jiné s Jihanem Wu z Bitmainu (výrobce těžebních zařízení a těžař Bitcoinu), rozhodli o tom, že reorganizaci blockchainu Bitcoinu neprovedou.

Na veřejnost se tak dostala velmi závažná informace, je tu okruh lidí, kteří když budou chtít, můžou přepisovat historii transakcí s bitcoiny. Tim síť Bitcoinu významně ztratila na důvěryhodnosti.

6 názorů na “Hack Binance odhalil, že je Bitcoin relativně snadno manipulovatelný”

 1. To je pěkná hovadina. Tu možnost zvažoval ne proto, že by byl schopen sám ovládnout 50% sítě. Toho dávno není schopen nikdo – proto je Bitcoin tak silný, na rozdíl od ostatních kryptoměn.

  Zhao uvažoval o tom, že POŽÁDÁ těžaře, aby DOBROVOLNĚ provedli reorganizaci, která hack z historie „smaže“. To je velký rozdíl – zde nejde o žádnou manipulaci, ale o žádost. Uvažoval o ni seriózně, protože si je vědom toho, že jeho burza je nejpopulárnější na světě a má dobré renomé, proto nebylo vyloučeno, že by tato žádost u většiny těžařů mohla skutečně projít.

  Prosím nemaťte lidi takovýmito dezinformačními články, které šíří o kryptoměnách zbytečný FUD.

  1. Nikdy jsem netvrdil, že reorg dokáže udělat sám, naopak, v článku je, že jde o neznámý okruh lidí, kteří se můžou spojit a udělat ho. Asi mezi ně patří Jihan Wu z Bitmainu, CZ na něj odkazoval ve svém tweetu jako jednoho z těch, s kým probrali možnost udělat reorg a rozhodli se ho neudělat. Bitcoin prostě má zásadní a nesmyslnou díru, kdy je možné přepisovat historii. Dodnes jsem nepochpopil, proč tu ta možnost vůbec je, proč nejsou vždy všechny bloky finální a neměnitelné, jako u některých jiných kryptoměn. K přepisování historie už došlo u řady kryptoměn, nedávno třeba ether classic, vždy je to jen otázka dostatečného hardwarového výkonu, tzn. peněz, které je útočník ochotný do útoku investovat.

 2. Nejaky core developer mu rekl, ze by to mohl zkusit. Tak se zeptal Jiahana a ten mu rekl, ze by to neslo. Tezebni sila je pomerne roztristena a v te dobe uz mela ta transakce mnoho potvrzeni. Tezari tak velke kapacity by se potrestali jednoduse – hodnota bitcoiny by se pravdepodobne propadla. Kvuli miliarde korun by bitcoin ztratil bilion korun hodnoty. Sam CZ pak mimorec rekl, ze bitcoinu ne uplne rozumi, coz uz bylo takovou tresnickou. Samozrejme neni nutne aby mu rozumel na 100%, ja mu taky , ale urcite bych to nebral tak jakoze si par tezaru muze libovolne reorganizovat blockchain ve volne chvili.

 3. Neodhalil vůbec nic. K tomuto kroku by se nikdo neodhodlal. A pokud ano, tento těžař by byl velmi rychle potrestán. K takovému kroku by byla potřeba kooperace velkého množství těžařů, teoreticky je možné vše, prakticky už pak ne. Napsat, že to je relativně snadné je hodně přehnané. Je to objektivně superobtížné, prakticky nemožné. A shodnou se na tom všichni, kromě několika jedinců, kteří mají za cíl vzbudit trochu nedůvěry v bitcoin a sledují tím nějaké svoje cíle.

  1. Zhao řekl, že reorganizace blockchainu Bitcoinu byla disktuovaná možnost, ale že se rozhodli ji nerealizovat, protože by poškodili reputaci Bitcoinu. Takže Zhao se zná s lidmi, kteří dohromady dají dostatčně velký těžební výkon (nad 50%), aby mohli manipulovat se sítí. Dřív to byla jen teorie, teď je jasné, že z toho může být praxe.

   BTW, trestat těžaře není jak, pravdu určuje ten, kdo má nadpoloviční výkon sítě. Můžete leda zkusit forkovat na úplně jinou kryptoměnu, až se uforkujete pokaždé, když se vám nebude líbit názor těžební většiny.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru