„Experti“ se předbíhají v předpovědích pro cenu bitcoinu. Mají reálný základ?

Stačilo kratší období soustavného růstu kryptoměn a už tu máme předpovědi o nových cenových vrcholech.

V první řadě je třeba si připomenout, že kryptoměny jsou v současnosti většinou maximálně tak na 50 procentech svých historických vrcholů, tudíž je předčasné hovořit o jasném býčím trhu.

Je ale pravda, že růst z posledních týdnů byl napříč trhem a poměrně soustavný, něco takového jsme delší dobu neviděli. Ale co to znamená? To vám nikdo s jistotou nemůže říct.

Ano, renomovaní „experti“ jako Tom Lee nebo Mike Novogratz vám budou tvrdit, že bitcoin míří na hodnotu stovek tisíc dolarů a podobně, ale tito lidé mají dlouhou historii mylných předpovědí. Ve veřejném prostoru není nikdo, kdo by dlouhodobě dokázal předpovídat cenové pohyby kryptoměn s rozumnou úspěšností.

Bohužel je to tak, ani lidé, kteří ve svých portfoliích spravují miliardy dolarů, nemají ponětí, co se bude dít. Pokud mají, tak to veřejně neříkají.

Stejně úsměvné jsou předpovědi založené na technické analýze, každý den vznikají nové články o tom, jak ukazatel x překřížil ukazatel y, jak vznikl golden cross, jak jiný ukazatel vstoupil do určité oblasti a podobně, a že to znamená pro cenu takový a takový scénář. Takové články mají jediný cíl, získat čtenáře a vydělat na reklamě, jejich autoři nemají o cenovém vývoji ani páru.

Ano, vzhledem ke komerčnímu nasazování blockchainu je pravděpodobné, že alespoň některé kryptoměny budou znovu růst. Ale začalo to už? Na to nesázejte. Je to možné, ale neberte to jako jistotu.

Finanční trhy jsou plné velkých a ostřílených hráčů, kteří pravidelně manipulují s veřejným míněním, aby vydělali. A manipulují také s cenami, aby veřejnost dostali tam, kde ji potřebují, tedy na místo protistrany svých obchodů. Proto se nenechte unést a zachovejte chladnou hlavu.

Základem investování je racionální rozhodování a řízení rizika. A racionalita má pramálo společného s názory šířenými různými plátky a anonymní uživateli sociálních médií.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru