Absurdní poměry i nadále panují na kryptoměnových trzích, kde zakladatel automobilky Tesla Elon Musk ovládá ceny svými komentáři na Twitteru.
Když v únoru letošního roku oznámil Musk, že Tesla nakoupila bitcoiny v hodnotě 1,5 miliardy amerických dolarů, ihned jsem upozornil, že je to v přímém rozporu s deklarovaným posláním Tesly.
Protože provoz sítě Bitcoin je ohromně energeticky náročný, potřebuje více elektrické energie než celá Česká republika. Což by nebyl takový problém, kdyby stejné funkce a lepší nedokázaly zajistit jiné kryptoměny se zlomkem spotřeby. Ale dokážou.
Musk nejdříve vzdoroval realitě a Bitcoin hájil s tím, že pobízí výrobu čisté elektřiny z obnovitelných zdrojů, což je samozřejmě nesmysl. Tesla dokonce začala akceptovat platby v Bitcoinech za své vozy.
Nyní ale Musk najednou procitl do reality a na Twitteru oznámil, že Tesla pozastavila přijímání plateb v Bitcoinech. Důvodem je rychle rostoucí používání fosilních paliv, zvlášť uhlí, při těžbě Bitcoinu.
„Kryptoměny jsou dobrý nápad v mnoha ohledech a my věříme, že mají slibnou budoucnost, ale ta nemůže přijít ve spojení s velkou zátěží životního prostředí,“ uvedl Musk.
Bitcoiny, které Tesla vlastní, si míní ponechat, i když část z nich prodala brzy po jejich nákupu.
Automobilka se chce vrátit k přijímání bitcoinových plateb, hned jakmile bude těžba využívat (v jaké míře?) udržitelné zdroje.
„Také se zabýváme jinými kryptoměnami, které na transakci spotřebují méně než procento energie ve srovnání s Bitcoinem,“ dodal.
První zjevný dopad náhlé změny postoje Tesly a Muska je propad cen téměř všech kryptoměn. Což je absurdní nejen proto, že trhy tak velmi reagují na tak bezvýznamnou změnu v náladách jednoho člověka a jedné firmy, ale také proto, že spadly i kryptoměny, které jsou energeticky naprosto nenáročné a s Bitcoinem nemají nic společného.
Musk si tak popudil další lidi proti sobě. Nejdříve se stal modlou některých Bitcoin maximalistů, teď ho tito stejní lidé nemají rádi, protože výrazně shodil cenu.
Jen těžko lze pochopit, jak mohla Tesla investovat desítky miliard korun do bitcoinu, a až pak si o něm něco zjistila, především co se energetické náročnosti týče a složení zdrojů, na které spoléhá. To jsou problémy, o kterých se obecně ví již řadu let.