Daly se do pohybu staré bitcoiny, ožil Nakamoto? Nikoliv, domnívají se experti

Světem nejstarší kryptoměny bitcoin hýbe další záhada, jejíhož rozuzlení se možná nikdy nedočkáme.

Vznik Bitcoinu je opředen tajemstvím, protože identita jeho tvůrce Satoshiho Nakamota není veřejně známa. Mnoho lidí se snažilo si jeho identitu přivlastnit, ale nikdo to nedokázal věrohodně prokázat.

Ví se, že při spuštění Bitcoinu Nakamoto vytěžil větší množství tokenů, které nikdy nepoužil. Nikdo ale nedokáže s jistotou identifikovat všechny Nakamotovy peněženky a určit přesné množství bitcoinů, které mu patří, nebo alespoň patřily.

Ovšem včera (20. května) došlo k převodu 50 bitcoinů vytěžených v únoru 2009, tedy chvíli po spuštění sítě Bitcoin, které se po celých 11 let nehnuly. To samozřejmě vyvolalo velký rozruch a otázky, zda transakci provedl samotný tvůrce Bitcoinu Satoshi Nakamoto.

Experti z Chainalysis či například Sergio Demian Lerner se domnívají, že se nejedná o Nakamotovy bitcoiny.

Stejně tak jsou vyvraceny teorie, že jde o bitcoiny původních vyvojářů Bitcoinu, jak jsou Hal Finney nebo Martti Malmi. Za zesnulého Finneyho to popřela jeho manželka, přičemž Malmi připomněl, že Bitcoin objevil až v dubnu 2009.

Podle dosavadních reakcí je zaskočený i Craig Wright, který se prohlašuje za Nakamota a který tvrdil, že mu tyto bitcoiny, které se daly do pohybu, patří.

Bitcoinová komunita teď usilovně pátrá po vlastníkovi záhadné transakce.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru