Čína může snadno vypnout Bitcoin, říká hlavní stratég Logica Capital

Koncentrace těžebního výkonu sítě Bitcoin do určitých zemí je podle Michaela Greena pro Spojené státy nebezpečná.

Michael Green, jenž je partnerem a hlavním stratégem investiční společnosti Logica Capital, v diskuzi s velkým krypto zastáncem Anthonym Pomplianem připomněl, že budoucnost Bitcoinu diktují ti, kdo ovládají jeho síť.

Protože Bitcoin používá pro potvrzování transakcí tak zvaný koncept proof of work, kdy počítače zapojené do jeho sítě řeší složité výpočetní úlohy, pravdu diktují ti, kdo disponují největším výpočetním výkonem.

Pokud se dají dohromady těžaři s větším než 50procentím výkonem v síti Bitcoin, můžou dokonce přepisovat historii transakcí. A podle Greena je kvůli tomu z pohledu Spojených států Bitcoin velmi zranitelný.

„Většina těžební aktivity probíhá v regionech, jako jsou Čína, Rusko a Írán, a pokud započítáme účast těžebních poolů, mají pod kontrolou více než 90 procent hash ratu (výpočetního výkonu). Tohle není decentralizovaný systém,“ argumentoval.

Green si proto nedokáže představit, že by Bitcoin mohl získat jakkoliv větší roli v systému amerických financí.

„Je naprosto absurdní, aby se vláda Spojený států sama postavila do situacie, ve které by kontrola nad monetárním systémem byla outsourcovaná stejným způsobem, jako jsme se rozhodli outsourcovat produkci iPhonu,“ vysvětloval.

„Aktuální odhad toho, kolik by stálo vypnout síť Bitcoin, pokud by se například Čína rozhodla začít těžit prázdné bloky, je sedm miliard dolarů ročně. To je pro stát nic,“ dodal.

Vzhledem k tomu, že se Bitcoin používá i k nelegálním aktivitám, Green míní, že vláda Spojených států časem přistoupí k jeho zákazu.

1 názor na “Čína může snadno vypnout Bitcoin, říká hlavní stratég Logica Capital”

  1. Klarysa Seidlová

    První pozitivní zpráva na adresu Bitcoinu. Každý seriózní člověk musí souhlasit, že nelze tolerovat, aby existovala možnost vyhýbat se daním, nebo tímto způsobem převádět zisky z trestné činnosti. Autor článku se mýlí pouze ve věci potřeby zásahu čínských úřadů proti Bitcoinu, který ve skutečnosti představuje mnohem větší problém pro ekonomiku Spojených států, než pro Čínu vytvářející si vlastní národní digitální měnu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru