Čína může použít bitcoin jako zbraň proti USA, říká zakladatel PayPalu

Navzdory své náklonnosti ke kryptoměnám se spoluzakladatel PayPalu Peter Thiel domnívá, že by si USA měly dávat pozor, co s bitcoinem dělá Čína.

Bitcoin je svými zastánci prosazován jako alternativa tradičních peněz, přičemž poukazují na jeho decentralizovanost, veřejnou kontrolovatelnost a omezený počet jednotek.

Pokud ale bitcoin získá výrazně na významu, může podle Thiela ohrozit dominanci Spojených států. „I když jsem pro kryptoměny a pro bitcoin maximalista, mám obavy, jestli by bitcoin neměl být také částečně vnímán jako čínská finanční zbraň proti USA, která ohrožuje národní peníze, ale hlavně ohrožuje americký dolar,“ řekl.

Americký dolar funguje jako globální rezervní měna, což se podle Thiela snaží Čína dlouhodobě změnit. Naposled se snažila prosadit euro, ale nepodařilo se jí to udělat do takové míry, aby dolar ohrozila.

Spojené státy by si proto měly více dávat pozor na dolar. „Čína chce dělat věci, aby ho oslabila. Čína je pro bitcoin, a z geopolitického hlediska by si USA možná měly klást těžší otázky o tom, jak přesně tohle funguje,“ dodal.

Někteří analytici upozorňují také na to, že většina těžebního výkonu sítě Bitcoin je lokalizována v Číně. Zůstává tedy otázkou, do jaké míry by Čína mohla případně zasáhnout do jejího chodu a narušit ho.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru