Cenu kryptoměn shodili těžaři, tvrdí analýza. Může se to opakovat?

Včerejší propad kryptoměnových trhů může podle jedné analýzy být nepřímým dopadem nedávného půlení odměn (halvingu) v síti Bitcoin.

V úterý 2. června odepsaly kryptoměny v čele s bitcoinem téměř sedm procent během necelé hodiny. Smazaly tak růst podobného rozsahu, který absolvovaly ten samý den ráno.

Tyto náhlé a velké cenové výkyvy jsou jasně patrné v grafech a nevytvářejí dojem přirozeného vývoje. Z hlediska fundamentů se jen těžko hledá vysvětlení, proč někdo jeden den prudce zvedl ceny kryptoměn, aby je (někdo jiný?) tentýž den zase shodil.

Ki Young Ju, ředitel společnosti CryptoQuant, dospěl v rámci své analýzy k závěru, že za propadem stojí výprodej bitcoinu největšího anonymního těžařského poolu. Tento pool vytěžil 51 bloků během předcházejících čtyř dnů a v posledních týdnech patřil mezi pět největších poolů.

Tento těžařský pool v den propadu přesunul ze svých peněženek tisíce bitcoinů. Ju se domnívá, že tyto bitcoiny byly prodány naráz, což shodilo cenu.

Ať už je tento závěr správný či nikoliv, faktem zůstává, že nedávné snížení odměn za vytěžený blok bitcoinových transakcí o polovinu výrazně zkomplikoval život těžařům. Je dost dobře možné, že řada z nich bude čekat s prodejem vytěžených bitcoinů na vyšší ceny, aby neprodávali se ztrátou.

To může vytvořit přirozené bloky pro růst ceny, protože na vyšších cenových úrovních se můžou hromadit prodejní příkazy na větší množství bitcoinů.

Dokud nebudou vytěžené všechny jednotky této kryptoměny, bude bitcoin inflační měnou a prodej nově vytěžených jednotek bude vytvářet tlak na pokles ceny.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru