Bývalý technický šéf Ripplu zapomněl heslo k miliardám v bitcoinech

Případ Stefana Thomase ukazuje, jak kryptoměny zatím nejsou připravené pro masové použití.

Nejbezpečnější je držet kryptoměny ve vlastních peněženkách, ke kterým vlastníte soukromé klíče pouze vy. Jenomže to s sebou nese nároky na bezpečnou a trvalou úschovu těchto klíčů.

Že to není úkol snadný, si dlouhodobě uvědomuje zakladatel platební služby Coil Stefan Thomas, jenž v minulosti působil v roli technického ředitele společnosti Ripple.

Ten má na šifrovaném disku IronKey přístupové údaje k bitcoinové peněžence, v níž je přes 7000 bitcoinů, což je téměř čtvrt miliardy dolarů, tedy přes pět miliard korun. Jenomže zapomněl přístupové heslo.

Za posledních deset let už vyzkoušel osm hesel, které nebyly správné, a zbývají mu dva pokusy, než se disk automaticky vymaže a soukromý klíč k bitcoinové peněžence nenávratně zmizí.

Ale to není všechno. Thomas byl v minulosti také aktivním přispěvatelem v bitcoinové komunitě coby programátor. Jeho kolega David Schwartz prozradil, že Thomas používal při testování reálné bitcoiny, protože to bylo nejrychlejší a nejefektivnější.

V době, kdy měl bitcoin hodnotu menší než jeden dolar, Thomas vytvořil stovky účtů s jedním bitcoinem, ke kterým si soukromý klíč ani nepoznamenal. V dnešních penězích tak přišel o další miliony dolarů tímto pohodlným přístupem k programování.

Znovu a znovu se tak ukazuje potřeba bezpečných peněženek na kryptoměny, ke kterým bude možné nějakým způsobem obnovit přístup, v případě že vlastník ztratí potřebné údaje.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru