Bitcoinu hrozí zákaz v Evropské unii

Evropská komise připravuje nařízení pro regulaci kryptoměn, které může odstavit bitcoin a další těžené kryptoměny.

Již od loňského roku pracuje Evropská komise na balíčku legislativních opatření, která mají stanovit nový právní rámec pro digitální aktiva, jako jsou kryptoměny.

Hlavní pozornost v krypto komunitě budí nařízení pod zkratkou MiCA, protože to může přinést zásadní ránu pro kryptoměny, které se těží, tedy například bitcoin a ether.

Návrh nařízení původně obsahoval ustanovení namířené proti těženým kryptoměnám z důvodu dopadů na životní prostředí. Toto ustanovení bylo z návrhu poté staženo, aby se nyní vrátilo v mírnější formě.

Současná verze MiCA požaduje po kryptoměnových sítích, které pro potvrzování transakcí používají princip “proof of work”, tedy těžbu, aby předložily plány na odklon od tohoto systému, jinak jim bude hrozit zákaz těžby a obchodování v EU.

V návrhu to není řečeno takto přímo, je v něm uvedeno, že kryptoměnové sítě mají předložit plány na dodržení cílů environmentální udržitelnosti. Což ale ve své podstatě znamená výše popsané.

Například pro Ethereum by to nemusel být fatální problém, protože síť se už několik let připravuje na přechod na systém “proof of stake”, který je energeticky podstatně méně náročný.

Ovšem Bitcoin dlouhodobě odmítá jakékoliv změny vedoucí k odklonu od těžby, takže pro největší kryptoměnu by to problém být mohl. Bitcoin spotřebovává více elektrické energie než celá Česká republika, takže jeho emise nejen CO2 jsou obrovské.

Vůbec žádný problém by to naopak nemělo znamenat pro XRP Ledger, který je už teď karbonově neutrální.

Hlasování o nařízení MiCA by mělo proběhnout tento týden, takže zatím není jisté, v jaké formě bude schváleno či nikoliv. V každém případě může mít významné dopady na kryptoměnové trhy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru