Bitcoinový ETF nakonec schválen bude, věří komisař SECu

Komisař amerického regulačního úřadu SEC Robert J. Jackson vyjádřil přesvědčení, že se nějakému ETF navázanému na bitcoin podaří splnit regulační požadavky.

SEC odmítl už několik požadavků na schválení bitcoinových ETF, vždy to odůvodnil tím, že má obavy, že by u takového investičního produktu mohlo docházet k manipulacím a ovlivňování ceny.

To podle Jacksona stále platí, ale asi se to změní. „Myslím si, že někdo nakonec vyhoví standardům, které jsme nastavili? Doufám v to, ano, myslím si to,“ řekl pro QC.

Jackson na příkladu bitcoinového ETF, který chtěli nabídnout k obchodování bratři Winklevossové, vysvětlil, co bylo u dosavadních návrhů špatně.

„Měli jste situaci, kdy bylo riziko manipulací a ublížení lidem obrovské. Problémy s likviditou v trhu jsou velmi závažné.“

U málo likvidních trhů totiž stačí relativně malé částky peněz, aby bylo možné výrazně hýbat, a tedy i manipulovat s cenou.

„Jsem rád, že účastnici trhu začali přicházet s nápady (jak tomu zabránit),“ pokračoval Jackson. „Jestli přijdeme na nějaký, který opravdu ochrání investory, nevím, ale vím, že tamten případ nebyl moc blízko.“

Jackson zdůraznil, že SECu jde při rozhodování především o ochranu investorů.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru