Bitcoinový ETF dostal v USA zelenou. Má to ale jeden háček

Po letech pokusů se konečně podařilo dostat zelenou od regulačního úřadu SEC pro Exchange traded fund (ETF) spojený s Bitcoinem.

V minulosti se řada investičních firem snažila získat povolení od SEC pro komercializaci bitcoinového ETF, ale vždy narazila. Prvním, kdo uspěl, je společnost ProShares. Má to ale jeden háček.

Jedná se o bitcoin futures ETF, a nikoliv o spotový ETF. Rozdíl je tedy v tom, že zelenou od SEC dostal formát ETF, který je spojený s termínovými (futures) kontrakty, a nikoliv s přímým (spotovým) obchodováním bitcoinu.

ETF jsou fondy, které drží určitá aktiva, a obchoduje se s nimi jako s akciemi. Bitcoinový ETF ProShares, který dostal zelenou, bude držet futures kontrakty na bitcoin, tedy nikoliv samotný bitcoin.

Že zrovna tento formát dostal od SEC zelenou dává smysl, protože regulátor dlouhodobě má obavy z neregulovanosti kryptoměnových trhů. Preferuje tedy, aby ETF obchodoval s dalším regulovanými instrumentem – futures kontrakty – a nikoliv přímo s neregulovaným bitcoinem.

Přináší to o něco větší ochranu investorům, ale ne proti tržním manipulacím. Řada analýz totiž poukázala na to, že právě finanční nástroje, jako termínové nebo rozdílové kontrakty, bývají v kombinaci s pákou využívány k manipulacím.

Tak zvané velryby zaujmou určitou přepákovanou pozici s deriváty, a pak se jim vyplatí s určitou ztrátou zmanipulovat cenu podkladové kryptoměny, aby na derivátech inkasovaly velké zisky.

Očekává se však, že dříve nebo později dostane zelenou od SEC také spotový bitcoinový ETF, který bude držet samotný bitcoin.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru