Bitcoinová těžební rada chce zlepšit image Bitcoinu a jeho spotřeby energie

Někteří čelní představitelé bitcoinové komunity zformovali novou skupinu, která chce bojovat proti veřejnému diskurzu, podle kterého Bitcoin plýtvá s elektrickou energii a zatěžuje životní prostředí.

Jak Bitcoin roste, spolu s ním roste i jeho spotřeba elektrické energie. Ta už je velmi vysoká, Bitcoin je energeticky náročnější než Česká republika.

Z toho pak vyplývá, že bitcoinová těžba je zodpovědná za velký objem emisí počínaje CO2, což je v době rostoucích snah na ochranu klimatu problematické. Uznal to i Elon Musk, a kvůli tomu zavelel, aby Tesla přestala přijímat platby v bitcoinech.

Energetický problém Bitcoinu je čím dál častějším tématem ve veřejném prostoru, a v rámci této diskuze chtějí teď být výrazně slyšet ti, kdo jsou finančně zainteresování v této kryptoměně.

Vznikla proto Bitcoinová těžební rada (Bitcoin Mining Council), která chce vnést do věci nový pohled. Založili ji bitcoinoví těžaři ze Severní Ameriky, patří mezi ně Galaxy Digital, Argo Blockchain nebo například Blockcap.

Aktivním členem rady je také Michael Saylor, ředitel společnosti MicroStrategy, jež do bitcoinu pravidelně investuje. Ten konzultoval poslání rady mimo jiné s Elonem Muskem.

V první fázi chce rada zajistit veřejný přehled toho, z jakých zdrojů pochází elektrická energie používaná těžaři. Zatím totiž existují jen kvalifikované odhady. Pak bude možné přesně vyčíslit, za jaké emise je Bitcoin zodpovědný.

V další fázi chce Bitcoinová těžební rada sestavit modely pro budoucí vývoj, který by směřoval k většímu používání obnovitelných zdrojů.

Objevili se však už i kritici této nové organizace, a to dokonce přímo z řad bitcoinové komunity. Mají obavy, že rada může být vnímána podobně jako ropný kartel OPEC.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru