Bitcoin SV podlehl 51% útoku aneb další důkaz proti POW

Kryptoměnová síť Bitcoin SV zaznamenala dvojitou útratu některých tokenů a reorganizaci bloků.

Bitcoin SV je jednou z mnoha odnoží původního Bitcoinu. Stojí za ní Craig Wright, který se označuje za tvůrce původního Bitcoinu Satoshiho Nakamota, i když pro to nikdy neposkytl věrohodné důkazy.

Na konci minulého týdne vydala Bitcoin Association, jež stojí za Bitcoinem SV, prohlášení, ve kterém přiznala, že v síti dochází k reorganizaci bloků a dvojitým útratám (double spend).

Jinak řečeno Bitcoin SV podlehl 51% útoku, kdy někdo ovládl nadpoloviční výpočetní výkon sítě a zneužil toho pro vlastní obohacení. A to prostým způsobem, nejdříve utratil své bitcoiny SV jednou, poté přepsal historii transakcí v blockchainu, aby vrátil svůj zůstatek na původní hodnotu, a bitcoiny SV utratil znovu.

To je kolosální problém a znamená to, že Bitcoin SV není bezpečný. Bitcoin Association sice uvedla, že takové nelegální útoky nebude tolerovat, ale to už nezmění, co se stalo. Může se sice zkusit domluvit z kryptoměnovými burzami a směnárnami, aby peníze pocházející z útoky zablokovaly, ale to nikdy nepřinese stoprocentní úspěch.

Protože útočníci zpravidla odcizené měny buď zpeněží velmi rychle, nebo je vyperou přes různé mixéry, aby nebyly vystopovatelné.

Tento úspěšný útok na Bitcoin SV opět ukázal, že kryptoměnové sítě postavené na konceptu těžení (proof of work – POW) nejsou bezpečné. Je vždy jen otázka peněz, aby si někdo zajistil nadpoloviční výpočetní výkon, ovládl celou síť a začal si s ní dělat, co chce.

V minulosti takovém útoku opakovaně podlehlo například Ethereum Classic. Přesto tato kryptoměna dál existuje, daří se jí poměrně dobře, a dokonce do ní investují velké společnosti. Aneb racionalita se od kryptoměn stále drží dál.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru