Postavení bitcoinu do role oficiální měny v Salvadoru si vysloužilo kritiku i z pohledu zvolené kryptoměny.
Salvador čelí kritice ze strany některých mezinárodních organizací a zahraničních vlád kvůli svému rozhodnutí udělat z bitcoinu oficiální platidlo. Banka JPMorgan se přidala ke kritikům, ale z jiného úhlu pohledu.
Ve své zprávě totiž uvedla, že na tak velkou změnu není připraven ani samotný Bitcoin. Denní objem transakcí v této kryptoměnové síti totiž sice dosahuje 40 až 50 miliard dolarů, velkou většinu těchto objemů ale tvoří obchody na burzách, a to jsou transakce mimo samotný Bitcoin.
Co se týče transakcí probíhajících přímo v blockchainu, podle analýzy JPMorgan by se objem plateb v Salvadoru za jeden den vyrovnal více než jednomu procentu všech bitcoinů, které změnily peněženky za celý uplynulý rok.
Banka dále upozornila, že 90 procent bitcoinů nezměnilo za uplynulý rok vlastníka. Z těchto důvodů považuje tuto kryptoměnu za nedostatečně likvidní a nevhodnou pro platby.
Na druhé straně ale nelze předpokládat, že by Salvador v krátké době překlopil všechny své platby do Bitcoinu. Většina občanů nemá v plánu ho používat, ukázal to průzkum.
Navíc salvadorská vláda připravuje speciální infrastrukturu pro bitcoinové platby. A i když detaily zatím známé nejsou, dá se předpokládat, že alespoň částečně bude fungovat v druhé vrstvě nad Bitcoinem, aby zmírnila nebo eliminovala problémy se zpožděním a poplatky.