Steve Hanke, profesor ekonomiky na univerzitě Johna Hopkinse, považuje salvadorské rozhodnutí udělat z bitcoinu oficiální platidlo za hloupé.
Latinskoamerický Salvador se zapsal do historie jako první země na světě, která zákonem udělala z bitcoinu oficiální měnu. Mimo jiné to znamená, že obchodníci budou mít povinnost akceptovat platby bitcoinem.
Což samo o sobě nedává moc smysl, protože platba bitcoinem může trvat hodiny a na poplatcích stát v přepočtu stovky korun. Pro běžné platby je tak nepoužitelný. Nemluvě o významných výkyvech ceny, kterým trpí všechny kryptoměny, což je další velká překážka pro použití v roli platidla.
Profesor Hanke však upozornil na další významné aspekty salvadorského postupu. Podstatným faktem je, že 70 procent salvadorské populace nemá bankovní účet. Společnost, kde dominují hotovostní platby, se nezdá být prostředím, kde by mohly začít vzkvétat kryptoměnové platby.
Hanke navíc míní, že rozhodnutí schválit bitcoinový zákon bylo ze strany Salvadoru hloupé. Protože podle něj může být zneužit k poškození země.
„Má to potenciál dovést ekonomiku ke kompletnímu kolapsu, protože všechny dolary v El Salvadoru můžou být takto vysáty a v zemi by nezbyly žádné peníze. Nemají domácí měnu,“ řekl pro Kitco News.
Salvador doposud používal jako národní měnu výhradně americké dolary. Podle Hankeho teď bude moct dojít k tomu, že prostřednictvím masových směn bitcoinů za dolary budou všechny reálné peníze ze země odčerpány a nebude čím platit.
Profesor je také přesvědčen, že bitcoin může zkomplikovat vztah Salvadoru s Mezinárodním měnovým fondem.