Bitcoin má DeFI a NFT díky blockchainu Stacks

Bitcoin může využít tak zvaných chytrých kontraktů, i když je jeho blockchainová síť nativně nepodporuje.

Před rokem vznikl blockchain pod názvem Stacks, který je napojený na Bitcoin. Všechny Stacks transakce se nakonec zapisují do Bitcoinu, i když Stacks není druhá vrstva nad Bitcoinem, ale samostatný blockchain.

Tento unikátní mechanismus potvrzování transakcí se nazývá proof of transfer (PoX). To přináší výhody držitelům kryptoměny stacks (STX), protože ti ji můžou vložit do poolů, a díky obdobě stakingu jsou odměňováni v bitcoinech. Doposud si tak přišli na už víc než 50 milionů dolarů, přičemž jim stačí držet STX.

Stacks je blockchain s chytrými kontrakty a programovacím jazykem Clarity, přičemž díky napojení na Bitcoin svým způsobem přináší chytré kontrakty také držitelům bitcoinů, kteří své tokeny můžou přenést do Stacks ve formě wrapped BTC.

Získají tak přístup k produktům decentralizovaných financí (DeFi) nebo třeba non-fungible tokenům (NFT).

Díky rychlému růstu se podle Electric Capital stal ze Stacks největší projekt na Bitcoinu.

Stacks má i řadu vlastních projektů nezávislých na bitcoinech, jako jsou městské kryptoměny, které se setkaly s pozitivními ohlasy.

Přitom STX by měla být bezpečná kryptoměna z hlediska potenciálních regulačních zásahů, protože její prodej proběhl se souhlasem regulačního úřadu SEC.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru