Bitcoin generuje větší emise CO2 než některé státy

Další studie poukázala na neudržitelnost kryptoměnové sítě Bitcoin kvůli jejím zastaralým technologiím.

Jeden z největších přínosů kryptoměn je, že řeší problém tak zvané dvojité útraty, který je u decentralizovaných systémů digitálních peněz velmi zásadní. Je třeba zamezit tomu, aby šly stejné peníze utratit dvakrát.

Kryptoměny tento problém řeší různými způsoby, přičemž zřejmě ten nejhorší je ten, který používá Bitcoin a další jako Ethereum nebo Litecoin. Transakce jsou totiž potvrzovány v rámci tak zvaného těžení, kdy počítače musí řešit čím dál složitější matematické úlohy, což je obrovsky náročné na spotřebu elektrické energie.

Její výroba produkuje různé emise, a když Bitcoin spotřebuje za rok tolik elektrické energie jako celá Česká republika, dopady jsou značné. Podle studie, kterou zveřejnili Christian Stoll, Lena Klaassen a Ulrich Gallersdörfer, produkce elektrické energie pro počítače sítě Bitcoin generuje za rok 22 až 22,9 megatun CO2.

Tím se z pohledu produkce tohoto skleníkového plynu řadí Bitcoin na úroveň zemí, jako jsou Jordánsko a Srí Lanka.

Neudržitelnost potvrzování transakcí tímto způsobem si uvědomuje čím dál více kryptoměnových projektů, a proto směřují k jiným modelům, například Ethereum plánuje přechod na tak zvaný proof of stake, zatímco jiné kryptoměny, jako XRP, se bez těžby obešly od samého začátku.

2 názory na “Bitcoin generuje větší emise CO2 než některé státy”

  1. Není to o zastaralé technologii, je to o bezpečnosti. Proof of stake je energeticky méně náročný ale zároveň méně bezpečný. A mimochodem dle studie je 74% použité energie bitcoinové sítě získávána čistým způsobem – solární, hydro atd.

    1. Proof of Work má k bezpečnosti hodně daleko, viz. nedávné přepsání historie bitcoinu cash, 51% útok na Ethereum Classic atd. Proof of Work nezajišťuje finalitu záznamů, což je velký problém. V tomhle mají významně navrch protokoly, jaké používají třeba Stellar nebo XRP Ledger (Federated Byzantine Agreement), u kterých nejde přepsat historii a fungují bez těžení, takže se zanedbatelnou spotřebou elektrické energie. A konečně není důležité, jaké procento použité energie pro bitcoin je z obnovitelných zdrojů, ale důležitá je celková spotřeba a celkové emise. A ty jsou závratné.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru