Bitcoin generuje větší emise CO2 než některé státy

2

Další studie poukázala na neudržitelnost kryptoměnové sítě Bitcoin kvůli jejím zastaralým technologiím.

Jeden z největších přínosů kryptoměn je, že řeší problém tak zvané dvojité útraty, který je u decentralizovaných systémů digitálních peněz velmi zásadní. Je třeba zamezit tomu, aby šly stejné peníze utratit dvakrát.

Kryptoměny tento problém řeší různými způsoby, přičemž zřejmě ten nejhorší je ten, který používá Bitcoin a další jako Ethereum nebo Litecoin. Transakce jsou totiž potvrzovány v rámci tak zvaného těžení, kdy počítače musí řešit čím dál složitější matematické úlohy, což je obrovsky náročné na spotřebu elektrické energie.

Její výroba produkuje různé emise, a když Bitcoin spotřebuje za rok tolik elektrické energie jako celá Česká republika, dopady jsou značné. Podle studie, kterou zveřejnili Christian Stoll, Lena Klaassen a Ulrich Gallersdörfer, produkce elektrické energie pro počítače sítě Bitcoin generuje za rok 22 až 22,9 megatun CO2.

Tím se z pohledu produkce tohoto skleníkového plynu řadí Bitcoin na úroveň zemí, jako jsou Jordánsko a Srí Lanka.

Neudržitelnost potvrzování transakcí tímto způsobem si uvědomuje čím dál více kryptoměnových projektů, a proto směřují k jiným modelům, například Ethereum plánuje přechod na tak zvaný proof of stake, zatímco jiné kryptoměny, jako XRP, se bez těžby obešly od samého začátku.