Banka pro mezinárodní platby: Těžba kryptoměn je slepou uličkou

Banka pro mezinárodní platby „Bank for International Settlements“ zveřejnila studii, podle které je koncept potvrzování transakcí Proof of Work vadný.

Banka pro mezinárodní platby (BIS) se ve své studii detailně zabývá potvrzováním bitcoinových transakcí na základě konceptu Proof of Work neboli těžením. V rámci tohoto procesu počítače řeší složité výpočetní úlohy a za vytěžené bloky jsou odměňované bitcoiny.

Již několik studií v minulosti upozornilo na to, že je těžba kryptoměn velmi neefektivní, protože spotřebovává obrovské množství elektrické energie (bitcoin za rok stejně jako Česká republika) a protože s rostoucí zátěží sítě činí potvrzování transakcí pomalým a drahým.

Studie BIS k tomu přidává další problém, kterým těžení trpí, a tím je skutečnost, že až dojde k vytěžení všech bitcoinů a odměna za vytěžený blok bude nula, proces potvrzování transakcí zřejmě úplně zamrzne.

Za úplné řešení BIS nepovažuje řešení v nadstavbové vrstvě, jako je Lightning Network, ale úplný odchod od potvrzování transakcí těžením.

Dodejme, že tento problém se netýká všech kryptoměn, některé těžení vůbec nepoužívají, z těch největších je to XRP.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru