Investiční společnost Bitwise upozornila na rozsáhlé manipulace obchodování s kryptoměnami.
Bitwise se snaží získat povolení od národního regulátora v USA na obchodování s bitcoinovým ETF (echange traded fund). A protože ostatní žádosti jiných subjektů byly v minulosti ze strany SEC zamítnuty z důvodu obav z manipulací, zvolil opačný přístup.
Zatímco ostatní ujišťovali, že s bitcoinem manipulováno není, Bitwise přiznal, že s ním manipulováno je, a to ve značné míře. Podle jeho analýzy 95 % reportovaných obchodních objemů je falešných, jen deset burz poctivě vykazuje skutečné údaje: Binance, Bitfinex, Kraken, Bitstamp, Coinbase, bitFlyer, Gemini, itBit, Bittrex a Poloniex.
To znamená, že když například v současnosti vidíme na Coinmarketcap.com, že jsou za 24 hodin zobchodovány bitcoiny v objemu téměř 10 miliard amerických dolarů, ve skutečnosti je to jen 500 milionů.
Zbytek jsou čísla generována buď naprosto uměle, nebo třeba prostřednictvím nelegálních praktik, jako je wash trading, kdy je kupujícím i prodávajícím stejný subjekt.
A proč většina kryptoměnových burz reportuje falešné objemy? Protože čím větší čísla, tím je burza atraktivnější pro projekty, které usilují o zalistování své kryptoměny. Některé burzy si účtují poplatky až několik milionů dolarů za přidání nových kryptoměn do nabídek.
Tvůrci nových kryptoměn pak logicky usilují o zalistování na burzách, kde jsou obchodované největší objemy. Co se týče wash tradingu, tak ten manipulátorům umožňuje hýbat s cenou kryptoměny podle potřeb.
Bitwise touto svojí analýzou chce regulátorovi ukázat, že když svůj ETF naváže na ceny pouze poctivých burz, odstíní tím možnosti manipulací.
To podle nás ale může fungovat jen těžko, protože arbitrážní roboti se starají o vyrovnání cen na všech burzách, takže pokud například přes wash trading bude manipulováno s bitcoinem na nepoctivých burzách, na těch poctivých se to přes arbitráže v určité míře projeví také.