10 procent všech bitcoinů drží pět velkých burz

V decentralizovaném kryptoměnovém světě dochází k nevyhnutelné koncentraci finanční moci.

O cenových pohybech rozhodují nejen na kryptoměnových burzách velcí hráči a drobní investoři můžou jen následovat jejich pohyby. Z tohoto důvodu vzniká řada analýz, které se zabývají tím, kdo drží kolik jednotek různých aktiv.

Na Chain.info se ve své poslední studii zaměřili na kryptoměnové burzy a zjistili, že pět z největších, kterými jsou Binance, Coinbase, Huobi, Kraken a OKEx, drží celkem 1,96 milionu bitcoinů, což je přes 10 procent ze všech jednotek, které jsou právě v oběhu. Nejvíc drží Coinbase, celkem téměř 945 tisíc bitcoinů.

Burzy drží kryptoměny pro své klienty, tudíž by teoreticky neměly nijak ovlivňovat, co se děje na trzích. Některé kryptoměnové burzy ale pravděpodobně kryptoměny svých klientů využívají pro vlastní obchody.

Ale i burzy, které to nedělají, můžou mít zásadní dopady na trhy, a to především když se u nich objeví bezpečnostní problém a dojde k odcizení jejich kryptoměn.

Zajímavé srovnání v tomto ohledu je s jedním z největších investičních kryptoměnových fondů Grayscale, který drží 2,4 procenta všech bitcoinů. Investiční fondy a společnosti, které drží kryptoměny na svých účtech z investičních důvodů, už můžou mít na cenu mnohem větší dopady, pokud se rozhodnout razantně změnit profil svých portfolií.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru