Nebezpečnost těžených kryptoměn v praxi: Bitcoin Cash přepsal historii transakcí

Čím dál více je zřejmé, že je potvrzování transakcí metodou proof of work (POW) nebezpečné a neudržitelné.

Od počátků Bitcoinu se ví, že u kryptoměn, které potvrzují transakce těžením, diktuje pravdu ten, kdo má většinový hardwarový výkon v síti. Praxe potvrdila, že tento problém se projevuje v tak zvaných 51% útocích.

Záškodníci ovládnou většinový těžební výkon v síti kryptoměny a využijí toho pro dvojitou útratu. Nejdříve utratí svoji kryptoměnu jednou, pak přepíší historii transakcí, kryptoměnu si vrátí a utratí ji podruhé.

Těmto útokům podlehla už řada těžených kryptoměn, jako například nedávno ethereum classic, a může mu podlehnout i bitcoin. Při nedávném hacku burzy Binance navíc vyšlo najevo, že je tu skupina lidí, kteří ovládají potřebný většinový výkon sítě Bitcoin a dokáží se dohodnout na přepsání historie.

Stejná situace panuje u Bitcoinu Cash. Ovšem zatímco u Bitcoinu se těžaři dohodli, že historii přepisovat nebudou, protože by to jejich kryptoměnu poškodilo, u Bitcoinu Cash dva těžaři (BTC.TOP a BTC.com) reorganizaci historie v tichosti provedli.

Stalo se tak sice z relativně šlechetných důvodů, ale potvrdilo to obrovský problém nejistoty těchto kryptoměn – nikým nekontrolované entity si s nimi můžou dělat, co chtějí.

U Bitcoinu Cash došlo k tomu, že květnový upgrade sítě umožnil záškodníkovi zmocnit se bitcoinů cash, které mu nepatřily, a tak se výše uvedení těžaři dohodli na 51% útoku, přepsali historii a bitcoiny cash záškodníkovi tímto způsobem sebrali.

Jistota, neměnitelnost a nefalšovatelnost jsou u těžených kryptoměn pouhou iluzí. Jistotu přinášejí pouze ty kryptoměny, které neumožňují přepisování své historie.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru