Halving Bitcoinu Cash způsobil odliv těžařů, jak to bude s původním Bitcoinem?

Snížení odměny za potvrzování transakcí má za následek snížení ziskovosti těžení, což je problém některých kryptoměn, jehož dopady se v plné míře teprve odhalí.

Bitcoin Cash a Bitcoin SV jsou konkurenční sítě původního Bitcoinu, vznikly odštěpením. Ale protože chvíli používaly odlišný algoritmus, došlo u nich k tak zvaném halvingu neboli snížení odměny za potvrzování transakcí dříve.

Všechny Bitcoiny mají tento algoritmus ve svém kódu, od začátku bylo dané množství jednotek kryptoměny, které se má dostat do oběhu. Je omezené, a tak nové jednotky emitované v rámci těžby jsou také omezené a podle harmonogramu se jejich emise snižuje.

Zatímco u původního Bitcoinu dojde ke snížení odměny za vytěžený blok transakcí z 12,5 BTC na 6,25 BTC v květnu, u Bitcoinu Cash u něj došlo už 8. dubna a Bitcoinu SV právě nyní.

A zatímco spekulanti rádi razí tezi, že snížení odměn znamená větší vzácnost bitcoinů, tudíž růst ceny, technická stránka věci halving značně komplikuje.

Za prvé je zjevné, že o ceně rozhodují ti, kdo svými penězi ovládají trhy. A ti se zjevně rozhodli, že letošnímu halvingu žádný masový růst ceny předcházet nebude.

Za druhé je nutné vnímat skutečnost, že snížení odměny za vytěžený blok znamená snížení příjmů těžařů, zatímco náklady v podobě elektrické energie a hardwaru se úměrně k tomu nesníží.

V první fázi po halvingu tedy u Bitcoinu Cash logicky došlo k odlivu těžařů, což vedlo ke značnému snížení výkonu sítě a prodloužení času na potvrzování transakcí. Těžaři se chovají ekonomicky, takže když můžou vydělat více těžbou jiné kryptoměny, prostě odejdou. V tomto případě je nasnadě Bitcoin, který na halving teprve čeká.

Bitcoin Cash v současnosti zachraňují jeho jádroví podporovatelé Roger Ver a Jihan Wu, kteří mu věnují těžební výkon, i když by jinde vydělali víc. I tak ovšem došlo ke snížení výkonu sítě, což kromě jiného také znamená horší bezpečnost, protože se je 51% útoky stávají levnějšími.

Otázka je, co se bude dít dál? Připomeňme, že Bitcoiny mají ve svém kódu automatické přizpůsobení náročnosti těžení podle aktuálního výkonu sítě. To znamená, že když odejde větší množství těžařů, sníží se náročnost těžení, což zvýší jeho ziskovost, což může být odpovědí na ekonomickou stránku věci.

Navíc halving čeká všechny Bitcoiny, takže k němu dojde zhruba za měsíc u původního Bitcoinu, ubyde pro těžaře alternativ, kam přesunout výkon za vyššími zisky.

Ovšem bude to stačit, aby jich zůstalo dost na podporu všech Bitcoinů? Zůstane zachována bezpečnost všech Bitcoinů? Pokud neporostou ceny kryptoměn, halving zcela jistě některé těžaře vyřadí úplně. Nikdo ale nedokáže s jistotou říct, jaké budou konečné dopady, takže se nechme překvapit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru