Bitcoin ani zlato nejsou bezpečné přístavy?

Dění na finančních trzích v minulém ukázalo, že predikce cenových pohybů jsou pořád stejně obtížné.

Kvůli své technologické ustrnulosti, která jej činí pomalým a na transakčních poplatcích drahým, se bitcoin v posledních letech profiloval jako uchovatel hodnoty spíše než jako platidlo.

Mnozí investoři pasovali bitcoin do role digitálního zlata, ke kterému se bude svět obracet v těžkých dobách, aby ochránil své prostředky. Jenomže minulý týden, jenž byl bohatý na negativní zprávy v čele s koronavirem, přinesl rychlý a prudký propad ceny bitcoinu.

Nejstarší kryptoměna rychle odepsala 15 procent své hodnoty, což je v rozporu s teorií bezpečného přístavu a uchovatele hodnoty. Nutno podotknout, že stejný osud potkal většinu ostatních kryptoměn, protože velcí investoři zjevně stále nerozlišují mezi jednotlivými projekty a ceny všech tokenů se pohybují velmi podobně.

Bitcoin tedy zlato zatím nenahrazuje. Ale co samotné zlato? Tady přichází zřejmě to největší překvapení, protože zlato minulý týden odespalo přes tři procenta, což byl největší týdenní propad od roku 2013.

Ostatní cenné kovy na tom byly podobně, paladium ztratilo devět procent, platina 4,4 procenta a stříbro 6,2 procenta.

Analytici vidí příčinu v tom, že investoři prodávali tyto komodity proto, aby pokryly své ztráty z obchodování ostatních aktiv, jako jsou akcie. Vítězem tak byly dluhopisy a hotovost. Což neodpovídá očekávání krize.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru