Bílý dům chce informace o dopadech kryptoměn na životní prostředí

Úřad prezidenta Spojených států vyzval veřejnost, aby předložila informace o tom, jak kryptoměny ovlivňují a můžou ovlivnit klimatické cíle.

Ve svém exekutivním příkazu o kryptoměnách Joe Biden uznal jejich roli a potenciál, zároveň však také upozornil na nutnost nevynechat ze zřetelu ochranu klimatu.

Starostí jsou především kryptoměny, které stojí na konceptu proof of work, jsou to mimo jiné ty dvě největší: bitcoin a ether. Protože jejich spotřeba elektřiny, a tudíž i emise, jsou obrovské.

Kancelář prezidenta Spojených států pro vědu a technologická pravidla proto teď vyzvala veřejnost, aby jí předkládala své vstupy, co se kryptoměn a klimatických cílů týče, a to do 9. května. Cílem je shromáždit informace o energetických a klimatických dopadech digitálních aktiv a možnostech v této oblasti.

Důležitá budou vyjádření k jednotlivým protokolům, hardwaru, jiným zdrojům a ekonomickým faktorům, které rozhodují o spotřebě energie a dopadech na klima. Získané podklady poslouží pro další rozhodování a formování nových pravidel.

Dá se očekávat, že hlavním tématem bude bitcoin, protože ten má zdaleka největší spotřebu elektrické energie, přesahuje mimo tu České republiky.

Naopak do pozitivního světla by to mělo uvést XRP Ledger, který je energeticky mnohem méně náročný a jeho provoz je dokonce karbonově neutrální až pozitivní.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru