Běžné peníze umožní obcházení sankcí víc než kryptoměny, argumentuje Coinbase

Americká kryptoměnová burza Coinbase vysvětlila, proč kryptoměny nejsou dobře použitelné pro masové porušování pravidel.

V souvislosti se sankcemi uvalenými na Rusko kvůli válce na Ukrajině se ve světě stále ozývají hlasy pro tvrdší regulaci kryptoměn. Někteří politici mají obavy, že se prostřednictvím kryptoměn dá vyhnout sankcím.

Na A1Finance jsme už vysvětlili, proč tomu tak není, což potvrdila i dosavadní data z kryptoměnových burz.

Jedna z nejvýznamnějších burz, americká Coinbase, teď na svém blogu vysvětlila, jak sama v současnosti postupuje v souvislosti s aktuálním děním. Burza uvedla, že už zablokovala 25 tisíc účtů napojených na ruské jednotlivce a entity, u kterých padlo podezření na nelegální aktivity.

Do tohoto čísla patří i blokace z doby před invazí, Coinbase v monitoringu a přijímání opatření postupuje průběžně. Od začátku invaze navíc nezaregistrovala nárůst podezřelých účtů a transakcí.

Burza také připomněla, že transakce s kryptoměnami jsou v blockchainu zapsány permanentně, jsou veřejné a trasovatelné. Proto se nehodí pro nelegální aktivity a obcházení sankcí, s dostatečně vyspělými nástroji je možné dohledat prakticky kohokoliv, a to kdykoliv nyní i v budoucnu.

Pro obcházení sankcí jsou podle Coinbase stále mnohem vhodnější běžné (fiat) peníze, protože ty jsou propírány napříč různými firmami a státy, takže je těžké transakce stopovat. Navíc neexistují záznamy o pohybech hotovosti, takže některé věci dohledat prostě nelze.

Hotovost proto zůstává králem v oblasti špinavých peněz a nelegální činnosti.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru