Bakkt umožní platby kryptoměnami, první bude káva. Jaký to má smysl?

Bakkt nechce zůstat jen u kryptoměnové burzy, na příští rok plánuje další služby zaměřené na běžné uživatele.

Bakkt, za nímž stojí burzovní dům Intercontinental Exchange, letos spustil svoji dlouho očekávanou burzu. Zatím má v nabídce jen termínové kontrakty na bitcoin, které jsou ale výjimečné tím, že při vypršení splatnosti dochází k fyzickému vyrovnání skutečnými bitcoiny.

Nyní Bakkt oznámil, že chce v příštím roce běžným uživatelům nabídnout službu BakktPay, která jim umožní spravovat jejich kryptoměny a platit s nimi. Prvním oznámeným partnerem je Starbucks, což znamená, že klienti Bakktu budou moct platit kryptoměnami za kávu.

Nabízí se ale otázka, proč a jak moc takové řešení může být funkční. Vezmeme-li v úvahu, že Bakkt zatím nabízí jen bitcoin, pak platba za kávu bitcoinem může snadno zdvojnásobit cenu celého nákupu kvůli vysokým transakčním poplatkům v síti Bitcoin. Nemluvě o tom, že než dojde k potvrzení transakce, potrvá to minimálně několik minut, ne-li desítek minut, což je extrémně nepraktické.

Ale ať už půjde o jakoukoliv kryptoměnu, jejich nákup je vždy spojený s poplatky. Nakupovat si tedy jiné peníze a tratit na poplatcích, aby bylo možné za ně zakoupit kávu, smysl moc nedává. Jednodušší, levnější a rychlejší je prostě použít běžné peníze.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru