Apple blokuje kryptoměnové výdělky a inovace, stěžuje si Coinbase

Ředitel kryptoměnové burzy Coinbase Brian Armstrong veřejně promluvil o tom, čemu čelí kryptoměnové firmy ve vztahu s Applem.

Apple se v posledních měsících dostal do konfliktu s několika vývojáři mobilních aplikací, kteří nejsou spokojení s podílem, který si cupertinská firma ukrajuje ze všech plateb, které probíhají přes mobilní aplikace určené pro její operační systém iOS, a s tím, jak platby nemůžou probíhat přes jiné kanály.

Armstorng využil situace, aby se s veřejností podělil o to, čemu čelí jeho firma Coinbase při jednání s Applem. Podle něj o tom mnoho společností nechce hovořit veřejně, protože se bojí následků.

„Problém je tenhle. Apple nám řekl, že nemůžeme do našich iOS aplikací přidat tyto funkce: 1) možnost vydělávat peníze pomocí kryptoměn a 2) možnost přistupovat k decentralizovaným finančním aplikacím (DeFi apps),“ uvedl.

Coinbase se to podle něj snaží řešit různými způsoby, například přeposílá své uživatele z mobilní aplikace na web, aby mohli udělat potřebný úkon. Tím se zhoršuje uživatelská přívětivost mobilních aplikací. Apple dokonce neumožní v mobilní aplikaci ani seznam webů DeFi.

„Velmi obdivuji Apple jako společnost a myslím, že dělá úžasné produkty, ale jejich omezení v app storu, zvlášť kolem kryptoměn, jsou podle mě neobhajitelná, a brzdí pokrok ve světě. Navíc je Apple s těmito omezeními ve střetu zájmů. Zatímco mají údajně chránit spotřebitele, čím dál více to vypadá, že také chrání Apple před konkurencí,“ dodal.

Apple Armstrongovi připomíná chování Microsoftu v minulosti, když protlačoval svůj internetový prohlížeč Internet Explorer v rámci Windows, za což se dostal do hledáčku úřadů na ochranu hospodářské soutěže.

Coinbase vyzývá Apple, aby nebrzdil blockchainové inovace, a svými návrhy na změnu pravidel pro aplikace v App storu se bude snažit situaci změnit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru